0

دور یا بربلندی در civil 3d

دور یا بربلندی در civil 3d

بالاخره فصل جدید آموزش های وب سایت همیار نقشه بردار شروع شد . در این فصل و در جلسه اول در مورد انواع راه ها و انواع بر بلندی ها در دو نوع اول و دوم صحبت خواهیم کرد . همچنین نوع سوم و چهارم در درس بعدی به صورت کامل همانند همین درس تشریح خواهد شد .

دور یا بربلندی یا سوپرالویشن همان شیب عرضی یکسره در طول قوس می باشد که با هدف مستهلک کردن نیروی گریز از مرکز ماشین در طول قوس اعمال می شود . در این فیلم آموزشی با یک روش جدید و نوین مبحث دور و یا بربلندی تدریس شده است . به جای کار کردن با پلان هندسی و اعمال کردن بربلندی و یا دور ابتدا ویژگی ها و تئوری های بر بلندی در مقاطع عرضی را خواهید آموخت ، با اصطلاحات و اختصارات در مبحث دور و یا بر بلندی در آموزش civil 3D آشنا خواهید شد .


♦ قسمت اول آموزش دور در سیویل تری دی ♦

در این درس در مورد راه های جدا نشده به صورت تخت و تاج دار به صورت کامل توضیح داده شده است . در درس آینده حالت های سوم و چهارم راه های تاجدار و مسطح جدا شده تدریس خواهد شد در این درس ابتدا به جای کار کردن با ابزارهای دور و بر بلندی تئوری‌ها توضیح داده شده تا زمان کار با پلان هندسی و اعمال مباحث مربوط به دور و بربلندی به راحتی با اصطلاحات و آنچه که نرم افزار انجام می دهد آشنا شوید . تدریس این درس به یک روش نوین و جدید است و مدت زمان تقریبی درس نیز ۱۵ دقیقه می باشد

دور و بر بلندی از اهمیت بسیار زیادی در راه ها برخوردار می باشد که بسیاری از راه هایی که در گذشته ساخته شده بود و فاقد دور بود در مرحله بهسازی مورد اصلاح هندسی قرار گرفت همچنین در درس های آینده مبحث دور در پلان هندسی با ذکر مثال به صورت کامل تشریح خواهد شد .

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت اول:


♦ قسمت دوم آموزش بربلندی در civil 3d ♦

در ابتدای این جلسه درس قبلی را مرور خواهیم کرد سپس در مورد طول تامین بربلندی و اینکه از چه قسمت هایی تشکیل شده توضیحاتی داده شده است همچنین در این درس اختصارات در بربلندی و دور مجدداً شرح داده شده است .

بخوانید  محاسبه حجم عملیات خاکی در سیویل تری دی (فصل 0 قسمت 10)

در ادامه درس در مورد حالت های سوم و چهارم یعنی راه های تخت و تاج دار جداشده به صورت کامل توضیح داده شده است . همچنین برای حالت های شانه و میانه مطالبی وجود دارد مبحث مربوط به شانه ها و میانه ها در درسی به صورت جداگانه و در درس مربوط به خود توضیح داده خواهد شد .

این درس به همراه درس گذشته اساس و بنیاد تئوری دور و بر بلندی را شرح خواهد داد . در جلسه آینده در مورد یک تمرین آماده با هم صحبت می کنیم و نقشه خوانی آن را از نظر بربلندی با هم کار می کنیم . سپس همان نقشه را توسط نرم افزار سیویل تری دی انجام می دهیم

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت دوم:


 

♦ قسمت سوم آموزش دور یا بربلندی در civil 3d ♦

 

نقشه خوانی در دور یا بربلندی

در این درس در مورد نقشه خوانی صحبت خواهیم کرد و از نظر هندسی تمام اختصار ها و اصطلاحاتی که در جلسات اول و دوم مورد استفاده قرار داده بودیم بر روی نقشه از نظر مکانی خواهیم دید و متوجه خواهیم شد که هر کدام از این اصطلاحات در چه کیلومتراژی از مسیر پیاده خواهند شد .

در این درس از دو مثال متفاوت استفاده شده است اولی یک قوس دایره ساده و مسیر دوم شامل یک قوس دایره ای ساده به همراه دو قوس اتصال در بعد و قبل از خود می باشد

از یک اصطلاح جدید نیز استفاده شده به نام پایان شانه طبیعی یا ENS . در این درس در این مورد توضیح داده شده و یک بار نیز به عنوان تکرار طرح شده است . همچنین متوجه خواهیم شد که حالت قرارگیری دور و بر بلندی در طول مسیر با توجه به نقاط هندسی مهم چگونه خواهد شد و کیلومتراژ های مهم نسبت به یکدیگر از نظر هندسی چه جایگاهی دارند .

بخوانید  ویرایش نمای پروفیل در سیویل تری دی (فصل 4 قسمت 10)

 

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت سوم:

 

 


♦ قسمت چهارم آموزش دور یا بربلندی در civil 3D ♦

 

در درس چهارم از فصل ۵ در مورد نحوه اعمال و پیاده سازی بربلندی در نرم افزار Civil 3D به صورت پیش فرض صحبت شده است . در این درس فرا می گیریم که چگونه می توانیم دور را به صورت ساده به مسیر خود اعمال بکنیم و جدول ویرایش آ« را ببینیم و تجزیه تحلیل کنیم . جدول ویرایش ذکر شده به صورت کامل تجزیهو  تحلیل شده و در فیلم توضیحات آن موجود است . همین طور فرا می گیریم که چگونه اطلاعات دور و بربلندی را می توانیم به صورت کامل حذف کنیم . در این فیلم آموزش داده شده چگونه مسیرها را انتخاب کنیم و بر بلندی به آنها اعمال گردد .

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت چهارم:

 


♦ قسمت پنجم آموزش بربلندی در civil 3D ♦

 

در درس پنجم از فصل پنج به صورت عملی و اجرایی در مورد اعمال دور یا بربلندی به یک مسیر تاج دار جدا نشده به صورت کامل پرداخته شده است .
همانطور که قبلا اشاره شد در مورد شانه ها مطالب مفیدی ارائه گردیده است و حالتهای مختلف در مورد بربلندی در شانه ها مورد بررسی قرار گرفته است . پس از اعمال بر بلندی به مسیر ، مقاطع عرضی در قسمت سکشن ادیتور مورد بررسی کامل قرار گرفته است . سکشن ادیتور فضایی است که می توان مقاطع را به صورت پی در پی و پشت سر هم بررسی نمود .

یکی از امکانات جالب فضای سکشن ادیتور این است که می توان محل هر مقطع عرضی را بر روی پلان هندسی نیز از طریق تراکر دید . همچنین بعداً خواهیم آموخت که در فضای سکشن ادیتور میتوانیم هر مقطع را به صورت اختصاصی ویرایش کنیم . در این درس در مورد روش‌های مختلف اعمال بر بلندی به شانه ها به صورت کامل توضیحاتی ارائه گردیده است .

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت پنجم:

 

 

 

 

نویسنده: علی


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

دیدگاه کاربران
 • جمیل 14 اسف 1397

  سلام بخش پنچم را خرید کردم به ادرس ایمیل من فرستاده شده ولی دانلود نمی کند می نویسد تاریخ خرید منقضی شده است

  • داوود رشنو 14 اسف 1397

   سلام . میفرستم برای بررسی .

 • behrouz1067 23 اسف 1397

  سلام ببخشید در فصل های قبل در مورد ساخت اسمبلی مطلبی یبان نشده
  آیا در این فصل آموزش ساخت اسمبلی ذکر میشه ؟

  • داوود رشنو 23 اسف 1397

   در فصل بعد در این مورد توضیح داده خواهد شد

 • علی رزازیان 19 فرو 1400

  سلام فصل پنجم رو چطوری میتونم تهیه کنم اگر باید خریداری شه لطفا لینک رو برام ارسال کنید

  • علی 22 فرو 1400

   سلام وقت بخیر، فعلا امکان خرید وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 5 =