دور یا بربلندی در civil 3d

دور یا بربلندی در civil 3d

بالاخره فصل جدید آموزش های وب سایت همیار نقشه بردار شروع شد . در این فصل و در جلسه اول در مورد انواع راه ها و انواع بر بلندی ها در دو نوع اول و دوم صحبت خواهیم کرد . همچنین نوع سوم و چهارم در درس بعدی به صورت کامل همانند همین درس تشریح خواهد شد .

دور یا بربلندی یا سوپرالویشن همان شیب عرضی یکسره در طول قوس می باشد که با هدف مستهلک کردن نیروی گریز از مرکز ماشین در طول قوس اعمال می شود . در این فیلم آموزشی با یک روش جدید و نوین مبحث دور و یا بربلندی تدریس شده است . به جای کار کردن با پلان هندسی و اعمال کردن بربلندی و یا دور ابتدا ویژگی ها و تئوری های بر بلندی در مقاطع عرضی را خواهید آموخت ، با اصطلاحات و اختصارات در مبحث دور و یا بر بلندی در آموزش civil 3D آشنا خواهید شد .


♦ قسمت اول آموزش دور در سیویل تری دی ♦

در این درس در مورد راه های جدا نشده به صورت تخت و تاج دار به صورت کامل توضیح داده شده است . در درس آینده حالت های سوم و چهارم راه های تاجدار و مسطح جدا شده تدریس خواهد شد در این درس ابتدا به جای کار کردن با ابزارهای دور و بر بلندی تئوری‌ها توضیح داده شده تا زمان کار با پلان هندسی و اعمال مباحث مربوط به دور و بربلندی به راحتی با اصطلاحات و آنچه که نرم افزار انجام می دهد آشنا شوید . تدریس این درس به یک روش نوین و جدید است و مدت زمان تقریبی درس نیز ۱۵ دقیقه می باشد

دور و بر بلندی از اهمیت بسیار زیادی در راه ها برخوردار می باشد که بسیاری از راه هایی که در گذشته ساخته شده بود و فاقد دور بود در مرحله بهسازی مورد اصلاح هندسی قرار گرفت همچنین در درس های آینده مبحث دور در پلان هندسی با ذکر مثال به صورت کامل تشریح خواهد شد .

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت اول:


♦ قسمت دوم آموزش بربلندی در civil 3d ♦

در ابتدای این جلسه درس قبلی را مرور خواهیم کرد سپس در مورد طول تامین بربلندی و اینکه از چه قسمت هایی تشکیل شده توضیحاتی داده شده است همچنین در این درس اختصارات در بربلندی و دور مجدداً شرح داده شده است .

بخوانید  دانلود سیویل تری دی 2013 | civil 3D 2013

در ادامه درس در مورد حالت های سوم و چهارم یعنی راه های تخت و تاج دار جداشده به صورت کامل توضیح داده شده است . همچنین برای حالت های شانه و میانه مطالبی وجود دارد مبحث مربوط به شانه ها و میانه ها در درسی به صورت جداگانه و در درس مربوط به خود توضیح داده خواهد شد .

این درس به همراه درس گذشته اساس و بنیاد تئوری دور و بر بلندی را شرح خواهد داد . در جلسه آینده در مورد یک تمرین آماده با هم صحبت می کنیم و نقشه خوانی آن را از نظر بربلندی با هم کار می کنیم . سپس همان نقشه را توسط نرم افزار سیویل تری دی انجام می دهیم

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت دوم:


 

♦ قسمت سوم آموزش دور یا بربلندی در civil 3d ♦

 

نقشه خوانی در دور یا بربلندی

در این درس در مورد نقشه خوانی صحبت خواهیم کرد و از نظر هندسی تمام اختصار ها و اصطلاحاتی که در جلسات اول و دوم مورد استفاده قرار داده بودیم بر روی نقشه از نظر مکانی خواهیم دید و متوجه خواهیم شد که هر کدام از این اصطلاحات در چه کیلومتراژی از مسیر پیاده خواهند شد .

در این درس از دو مثال متفاوت استفاده شده است اولی یک قوس دایره ساده و مسیر دوم شامل یک قوس دایره ای ساده به همراه دو قوس اتصال در بعد و قبل از خود می باشد

از یک اصطلاح جدید نیز استفاده شده به نام پایان شانه طبیعی یا ENS . در این درس در این مورد توضیح داده شده و یک بار نیز به عنوان تکرار طرح شده است . همچنین متوجه خواهیم شد که حالت قرارگیری دور و بر بلندی در طول مسیر با توجه به نقاط هندسی مهم چگونه خواهد شد و کیلومتراژ های مهم نسبت به یکدیگر از نظر هندسی چه جایگاهی دارند .

بخوانید  نحوه ژئورفرنس کردن یک عکس در Civil 3d با استفاده از دستور adersheet

 

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت سوم:

 

 


♦ قسمت چهارم آموزش دور یا بربلندی در civil 3D ♦

 

در درس چهارم از فصل ۵ در مورد نحوه اعمال و پیاده سازی بربلندی در نرم افزار Civil 3D به صورت پیش فرض صحبت شده است . در این درس فرا می گیریم که چگونه می توانیم دور را به صورت ساده به مسیر خود اعمال بکنیم و جدول ویرایش آ« را ببینیم و تجزیه تحلیل کنیم . جدول ویرایش ذکر شده به صورت کامل تجزیهو  تحلیل شده و در فیلم توضیحات آن موجود است . همین طور فرا می گیریم که چگونه اطلاعات دور و بربلندی را می توانیم به صورت کامل حذف کنیم . در این فیلم آموزش داده شده چگونه مسیرها را انتخاب کنیم و بر بلندی به آنها اعمال گردد .

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت چهارم:

 


♦ قسمت پنجم آموزش بربلندی در civil 3D ♦

 

در درس پنجم از فصل پنج به صورت عملی و اجرایی در مورد اعمال دور یا بربلندی به یک مسیر تاج دار جدا نشده به صورت کامل پرداخته شده است .
همانطور که قبلا اشاره شد در مورد شانه ها مطالب مفیدی ارائه گردیده است و حالتهای مختلف در مورد بربلندی در شانه ها مورد بررسی قرار گرفته است . پس از اعمال بر بلندی به مسیر ، مقاطع عرضی در قسمت سکشن ادیتور مورد بررسی کامل قرار گرفته است . سکشن ادیتور فضایی است که می توان مقاطع را به صورت پی در پی و پشت سر هم بررسی نمود .

یکی از امکانات جالب فضای سکشن ادیتور این است که می توان محل هر مقطع عرضی را بر روی پلان هندسی نیز از طریق تراکر دید . همچنین بعداً خواهیم آموخت که در فضای سکشن ادیتور میتوانیم هر مقطع را به صورت اختصاصی ویرایش کنیم . در این درس در مورد روش‌های مختلف اعمال بر بلندی به شانه ها به صورت کامل توضیحاتی ارائه گردیده است .

پیش نمایش فیلم آموزشی قسمت پنجم:

 

 

 

 به این مطلب امتیاز بدید :

مقالات مرتبط

دیدگاه

8 نظر تاکنون ارسال شده است
 1. سلام بخش پنچم را خرید کردم به ادرس ایمیل من فرستاده شده ولی دانلود نمی کند می نویسد تاریخ خرید منقضی شده است

 2. سلام ببخشید در فصل های قبل در مورد ساخت اسمبلی مطلبی یبان نشده
  آیا در این فصل آموزش ساخت اسمبلی ذکر میشه ؟

 3. سلام فصل پنجم رو چطوری میتونم تهیه کنم اگر باید خریداری شه لطفا لینک رو برام ارسال کنید

  • سلام وقت بخیر، فعلا امکان خرید وجود ندارد

 4. سلام
  فیلم کامل آموزشی سیویل تری دی رو چجوری دانلود کنم

  • سلام، لینک ها پایین هر مطلب موجود میباشد