شیب عرضی یکسره یا بربلندی در راهسازی

شیب عرضی یکسره یا بربلندی در راهسازی

هنگامی که یک وسیله نقلیه با سرعت v وارد یک منحنی به شعاع r می‌گردد تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز قرار می گیرد که این نیرو در امتداد شعاع منحنی عمود بر محور جاده و به سمت خارج بر وسیله نقلیه اثرمی نماید . فهم این مساله در اموزش civil 3d بسیاز مهم می باشد .

دور چیست ؟

چنانچه نیروی گریز از مرکز بیش از نیروی اصطکاک بین سطح راه و وسیله نقلیه باشد ، وسیله نقلیه در جهت عرض جاده به سمت خارج از مسیر پرتاب می شود . بنابراین برای جلوگیری از این پدیده و همچنین برای تأمین ایمنی و راحتی حرکت وسیله نقلیه در قوس از شیب عرضی یکسره که به آن بر بلندی می‌گویند استفاده می گردد . لذا طبق تعریف بر بلندی یا شیب عرضی در قوس شیبی است که به منظور بهبود ایمنی به قسمت های منحنی راه می دهند و جهت این شیب به طرف مرکز منحنی سرازیر می باشد .
به عبارت دیگر برای مقابله با نیروی گریز از مرکز در قوس ها و جلوگیری از واژگونی یا لرزش خودرو مقطع عرضی راه را در قسمت های منحنی مسیر و قوس های افقی به صورت شیب یک طرفه می سازند تا هر گاه وسیله نقلیه در قوس افقی قرار گرفت وجود نیروی اصطکاک بین لاستیک و سطح راه و همچنین مولفه وزن خودرو باعث خنثی شدن اثر نیروی گریز از مرکز گردد .

حالت مناسب برای اعمال شیب عرضی یکسره در راه استفاده از انواع قوس های اتصال می باشد با توجه به آنکه تغییرات افقی در قوس های اتصال اندک می‌باشد ، می توان با قرار دادن آنها به این خط مستقیم مسیر و قوس ساده شرایط را برای اعمال شیب عرضی یکسره مهیا نمود .

بخوانید  تعریض مسیر در نقشه برداری (فصل 3 قسمت 7)

قوس های اتصال دارای انواع مختلفی می باشد از جمله کلوتوئیدی و یا مالوئیدی هر کدام از انواع قوس های اتصال باید در جایگاه خود مورد استفاده قرار گیرد آنچه بیشتر در پروژه‌های راهسازی مورد توجه قرار گرفته است .

خصوصیات قوس های کلوئیدی میباشد قوس های کلوئیدی در ابتدا دارای شعاع بی نهایت و در انتها دارای شعاع برابر با شعاع قوس دایره ای که با آن می پیوندند هستند . ترسیم و طراحی قوس کلوتوئید در فصل مسیر افقی به صورت کامل تشریح شده . برای تسلط در ترسیم و طراحی قوس اتصال به درس های مربوطه مراجعه کنید

 

شیب عرضی یکسره یا بربلندی

کار با دور در نرم افزار

برای کار با دور در قسمت های نرم افزاری ابتدا لازم است تا مسیر را انتخاب کنیم سپس از منوی بالا آیکن یا ابزار مربوط به اعمال دور و بربلندی قابل انتخاب می باشد با کلیک بر روی این کادر پنجره ای باز خواهد شد که از ما میخواهد در همان لحظه دور را محاسبه کنیم پس از کلیک بر روی این گزینه به پنجره ای هدایت می شویم که حالت یک ویزارد یا معجزه گر برای اعمال بر بلندی یا دور در اختیار ما قرار خواهد داد
چنانچه برای بار دوم این مسیر را طی کنید گزینه محاسبه در همان لحظه برای شما فعال نیست و شما با جزئیات روبرو خواهید شد چرا در پنجره جزئیات قصد داشته باشیم تا تمام اطلاعات دور را حذف کنیم می‌توانیم بر روی آیکون ضربدر کلیک می کنیم تا تمام اطلاعات به صورت خودکار حذف شود روش های مختلفی برای ویرایش بر بلندی ها از طریق نما ها و پنجره های مختلف در اختیار شما قرار داده شده است یکی از این جزئیات حالت پنجره پانوراما دارد و دیگری در قالب جدولی است که اطلاعات مربوط به هر قوس را به صورت جداگانه در اختیار شما قرار خواهد داد تسلط بر تمام حالت های ذکر شده بالا ضروری است مسئله ای که می تواند به شما در فهم و اجرا و طراحی و محاسبه دور و بر بلندی کمک کند تسلط بر نحوه اجرای بربلندی به صورت فیزیکی میباشد .

بخوانید  اصطلاحات مهم راهسازی

همچنین شما با یکسری اختصارات و اصطلاحات روبرو هستید . بهتر است برای این نقاط همانند طول حذف شیب مخالف یا حداکثر بربلندی ، یک واژه نامه انگلیسی به فارسی تهیه کنید تا در زمان نیاز به انها مراجعه کنید و با تمرین و ممارست بر این اصطلاحات مسلط شوید


همچنین آموزشی به تازگی منتشر شده تحت عنوان آموزش متره و برآورد ،‌ در صورتی که علاقه مند هستید به این بخش همین الان اقدام کنید.به این مطلب امتیاز بدید :
4.5/5 - (4 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاه

3 نظر تاکنون ارسال شده است
  1. As

    دور شکن چیه

    • متوجه نشدم میشه دوباره سوالتون رو بپرسین به شکلی دیگه

  2. سلام، آیا بربلندی در شانه‌های خاکی هم اجرا می‌شود؟ لطفا کمی توضیح بفرمایید. خیلی ممنون.