اطلاعیه: انتقال تمامی مطالب وب سایت آبادراه به وب سایت همیار نقشه بردار (به مرور تمامی مطالب شخصی سازی میشود)

نقاط بنچ مارک در نقشه برداری

نقاط بنچ مارک یکی از مهم ترین و حساس ترین مطالبی است در نقشه برداری

برای بدست آوردن ارتفاع نقاط مطلق نقاط باید اختلاف ارتفاع آنها را از سطح متوسط آب دریاهای آزاد (ژئوئید ,Geoid) بدست آورد .
از انجا که این کار عملا امکان پذیر نیست ، توسط سازمان نقشه برداری تعدادی نقطه در سراسر کشور ایجاد شده و موقعیت و یا ارتفاع آنها از ژئوئید بدست آمده است تا درموقع لزوم بتوان با استفاده از این نقاط ارتفاع سایر نقاط اطراف آن را توسط عملیات ترازیابی هندسی تعیین نموده . به این نقاط که در تقشه برداری زمینی ارتفاع انها از قبل معلوم شده فرض میشود ، در اصطلاح نقاط بنچ مارک میگویند .
– از آنجا که موقعیت این نقاط باید در طول زمان ثابت بماند , ساختمان آنها مستحکم بوده و بر اساس دستور العمل های خاصی بنا میگردد .

بخوانید  روش کوپل یا قرائت مضاعف در نقشه برداری

ساختمان نقاط بنچ مارک:


ساختمان نقاط بنچ مارک دارای دو ویژگی هم هستن که عبارتند از :
۱ – با روش های مناسب بتوان مختصات آنها را تعیین کرد.
۲ – برای مدت طولانی تثبیت و حفظ گردند .
به منظور تثبیت نقاط کنترل و جلوگیری از جا به جا شدن محل این نقاط در روی زمین و همچنین دوام و ماندگاری آنها در طول پروژه ، نقاط کنترل را در روی زمین معمولا توسط یک سکوی یتنی مشخص میکنند و برای تعیین محل دقیق نقطه از یک میله آهنی که در وسط این سکوی یتنی کار گذاشته میشود استفاده میکنند . مطابق استاندارد تعریف شده این سکوی بتنی باید ساختمانی مشخص و محکم داشته باشد . علاوه بر آن ایستگاه های کنترل بایستی به ترتیبی مناسب شماره گذاری کردند تا در صورت خرابی و از بین رفتن ، امکان شناسایی و بازسازی آنها وجود داشته باشد .

بنچمارک نقاط در نقشه برداری

 

بخوانید  تفاوت سیویل تری دی Imperial و Metric

بنچمارک در نقشه برداری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =