تفاوت بالکن و تراس – بالکن و تراس در تفکیک آپارتمان

تفاوت بالکن و تراس – بالکن و تراس در تفکیک آپارتمان

بسیاری از افراد هستند که تفاوت بالکن و تراس را نمی‌دانند و گمان می‌کنند که هر دو یکی هستند که در ادامه راجب به این دو طراحی که در ساختمان و معماری کاربرد بسزایی دارد بحث خواهیم کرد.

اگر شما تازه وارد حیطه مهندسی و تفکیک آپارتمان در نقشه برداری شده‌اید و با کلماتی همچون تراس، بالکن، بالکن روباز و بالکن روبسته یا مسقف آشنا شده‌اید با ما همراه باشید تا با این واژه‌ها بیشتر آشنا شویم.

تراس در تفکیک آپارتمان ها

درمعماری قدیمی به جای استفاده از کلمه تراس به آن (بهار خواب) می‌گفتند. تراس به فضای اضافه شده یا الحاق شده ساختمان گفته می‌شود که بدون سقف است به این دلیل که افراد بتوانند از منظره بهره ببرند و یا امکان مسقف کردن آن وجود نداشته باشد.

یک نکته مهم در مورد تراس این است که مساحت تراس جدا از مساحت آپارتمان است. به طور مثال: در سند ذکر می‌شود که آپارتمانی به مساحت 120 متر مربع و دارای تراسی به مساحت 10 متر مربع است.
تراس فضای بسیار مناسبی برای پرورش گیاهان آپارتمانی و گذراندن اوقات فراغت می‌باشد.

بخوانید  هر آنچه لازم است در مورد نقشه های کاداستر بدانیم | نقشه کاداستر چیست؟

بالکن در تفکیک آپارتمان ها

به فضای مسقفی گفته می‌شود که می‌توان از آن استفاده‌های بسیاری از جمله نورگیری برای فضای داخلی آپارتمان‌ها و فضای تنفس مناسبی برای آپارتمان است که می‌توان جایگزین مناسبی در غیاب حیاط خانه‌های ویلایی نام برد که به منظور حس آرامش و بهتر خانواده‌ها استفاده میگردد. همچنین یکی از انواع بالکن که در تفکیک آپارتمان باید به آن توجه داشت باکس های خارجی پنجره ها است که از انواع بالکن میباشد.

از مهم ترین نکاتی که می‌توان در برداشت بالکن به آن توجه کرد این است که مساحت بالکن دقیقاً با مساحت کل آپارتمان برای تفکیک محاسبه می‌شود.

قوانین و ظوابط احداث بالکن

برای احداث بالکن‌ها در ساختمان باید از طرح تفضیلی استفاده کرد و طبق قوانین پیش رفت.
در گذرهای 10 تا 12 متر با رعایت ارتفاع 4 متری می‌توانیم 50 cm بالکن با جواز شهرداری منطقه احداث کنیم. همچنین می‌توانیم در گذرهای 12 تا 20 متر با ارتفاع 4 متر،80cm بالکن را داشته باشیم همچنین در گذرهای 20m به بالا همچنین با رعایت 4m ارتفاع می‌توانیم 120m بالکن احداث کنیم. چنانچه غیر از دستورالعمل فوق انجام گردد طبق کمیسیون ماده 100، بالکن ساخته شده تخریب می‌گردد.

بخوانید  آشنایی کامل با تاریخچه نقشه برداری

در تهیه نقشه های تک خطی باید و حتما تفاوت بالکن و تراس را بدانید و هر کدام را با توجه به کاربرد آن در نقشه ذکر کنید.

جریمه عدم رعایت قوانین بالکن

طبق قانون شهرسازی و شهرداری اگر بالکن بدون تأییدیه و پروانه ساخت بنا گردد بر اساس تبصره چهارم ماده صد یک دهم ارزش ساختمان یا سه برابر ارزش معاملاتی ساختمان جریمه می‌شود.

اگر طبق دستورالعمل ساخت بالکن و طبق قوانین فوق پیش نرفت با رأی تخریب آن موافقت می‌گردد.

بالکن چیست؟

به فضای مسقفی که مساحت آن در نقشه محاسبه میشود و در مساحت کلی خانه می آید بالکن گفته میشود.

تراس چیست؟

به فضای اضافه که معمولا بدون سقف است و مساحت آن در نقشه و در مساحت کلی ملک محاسبه نمیگرددبه این مطلب امتیاز بدید :

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است