تفاوت بالکن و تراس – بالکن و تراس در تفکیک آپارتمان

تفاوت بالکن و تراس – بالکن و تراس در تفکیک آپارتمان

بسیاری از افراد هستند که تفاوت بالکن و تراس را نمی‌دانند و گمان می‌کنند که هر دو یکی هستند که در ادامه راجب به این دو طراحی که در ساختمان و معماری کاربرد بسزایی دارد بحث خواهیم کرد.

اگر شما تازه وارد حیطه مهندسی و تفکیک آپارتمان در نقشه برداری شده‌اید و با کلماتی همچون تراس، بالکن، بالکن روباز و بالکن روبسته یا مسقف آشنا شده‌اید با ما همراه باشید تا با این واژه‌ها بیشتر آشنا شویم.

امروزه ساخت بالکن و تراس در خانه های مسکونی و آپارتمان ها، بسیار متداول شده است. وجود فضایی سرسبز و زیبا که به فضای بیرونی خانه دید داشته باشد می تواند برای ساکنین یک ساختمان نشاط بخش و انرژی دهنده باشد. وجود چنین فضایی به نورگیر بودن خانه و زیبایی آن نیز می افزاید. لازم است بدانید که تفاوت هایی میان بالکن و تراس وجود دارد که شاید تا قبل از مطالعه این مقاله کمتر درباره آن شنیده باشید. به عنوان مثال تراس فضایی است که بدون سقف بوده و جزئی از مشاعات ساختمان به شمار می رود در حالی که بالکن فضایی اختصاصی تنها برای یک واحد از ساختمان است به طوری که متراژ آن نیز جزئی از متراژ زیربنای خانه به حساب می آید. احداث بالکن و تراس با توجه به افزایش جمعیت و ساخت و سازهای کنونی، دارای شرایط و ضوابطی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تراس در تفکیک آپارتمان ها

درمعماری قدیمی به جای استفاده از کلمه تراس به آن (بهار خواب) می‌گفتند. تراس به فضای اضافه شده یا الحاق شده ساختمان گفته می‌شود که بدون سقف است به این دلیل که افراد بتوانند از منظره بهره ببرند و یا امکان مسقف کردن آن وجود نداشته باشد.

یک نکته مهم در مورد تراس این است که مساحت تراس جدا از مساحت آپارتمان است. به طور مثال: در سند ذکر می‌شود که آپارتمانی به مساحت 120 متر مربع و دارای تراسی به مساحت 10 متر مربع است.
تراس فضای بسیار مناسبی برای پرورش گیاهان آپارتمانی و گذراندن اوقات فراغت می‌باشد.

تفاوت بالکن و تراس

بالکن در تفکیک آپارتمان ها

به فضای مسقفی گفته می‌شود که می‌توان از آن استفاده‌های بسیاری از جمله نورگیری برای فضای داخلی آپارتمان‌ها و فضای تنفس مناسبی برای آپارتمان است که می‌توان جایگزین مناسبی در غیاب حیاط خانه‌های ویلایی نام برد که به منظور حس آرامش و بهتر خانواده‌ها استفاده میگردد. همچنین یکی از انواع بالکن که در تفکیک آپارتمان باید به آن توجه داشت باکس های خارجی پنجره ها است که از انواع بالکن میباشد.

از مهم ترین نکاتی که می‌توان در برداشت بالکن به آن توجه کرد این است که مساحت بالکن دقیقاً با مساحت کل آپارتمان برای تفکیک محاسبه می‌شود.

قوانین و ظوابط احداث بالکن

برای احداث بالکن‌ها در ساختمان باید از طرح تفضیلی استفاده کرد و طبق قوانین پیش رفت.
در گذرهای 10 تا 12 متر با رعایت ارتفاع 4 متری می‌توانیم 50 cm بالکن با جواز شهرداری منطقه احداث کنیم. همچنین می‌توانیم در گذرهای 12 تا 20 متر با ارتفاع 4 متر،80cm بالکن را داشته باشیم همچنین در گذرهای 20m به بالا همچنین با رعایت 4m ارتفاع می‌توانیم 120m بالکن احداث کنیم. چنانچه غیر از دستورالعمل فوق انجام گردد طبق کمیسیون ماده 100، بالکن ساخته شده تخریب می‌گردد.

بخوانید  طرح تفصیلی چیست؟

با توجه به کمیسیون ماده 100 قانون، در صورتی که کارفرما مبادرت به ساخت متراژ بالاتری بالکن کند، بالکن ساخته شده تخریب می شود. طبق این ماده یک دهم از ارزش معاملاتی ساختمان و در مواردی به دلیل تراکم مازاد موجود، یک دوم تا سه برابر ارزش معاملاتی ساختمان جریمه می شود یا حتی ممکن است مجوز تخریب بالکن و تراس صادر شود. عوارضی که از پیش آمدگی بالکن ناشی می شود جزئی از عوارض صدور پروانه ساختمانی است.

در تهیه نقشه های تک خطی باید و حتما تفاوت بالکن و تراس را بدانید و هر کدام را با توجه به کاربرد آن در نقشه ذکر کنید.

جریمه عدم رعایت قوانین بالکن

طبق قانون شهرسازی و شهرداری اگر بالکن بدون تأییدیه و پروانه ساخت بنا گردد بر اساس تبصره چهارم ماده صد یک دهم ارزش ساختمان یا سه برابر ارزش معاملاتی ساختمان جریمه می‌شود.

اگر طبق دستورالعمل ساخت بالکن و طبق قوانین فوق پیش نرفت با رأی تخریب آن موافقت می‌گردد.

بالکن چیست؟

بالکن برخلاف تراس به مکانی در خانه اطلاق می شود که مساحت آن جزئی از متراژ خانه به شمار می رود. بالکن ها معمولا مسقف هستند و از دو طرف یا از سه طرف می توانید مشرف به فضای بیرون از خانه باشید. بالکن ها معمولا از زیربنای اصلی ساختمان بیرون زده شده اند. معادل فارسی این مکان ایوانک است. بالکن فضایی است که به نورگیری خانه و ایجاد حس آرامش و سکون کمک بسیاری می کند. تفاوت عمده ای را که می توان میان ایوان و بالکن (ایوانک) در نظر داشت این است که عنوان ایوان معمولا برای خانه های ویلایی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در گذشته دلیل ساخت ایوان، ایجاد تمایز بین محیط بیرونی و درونی خانه و ایجاد فضایی با ارتفاع بالاتر به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار به خانه بوده است.  

بالکن و تراس در مجموع فضایی را ایجاد می کنند که کاربر بتواند از فضای خارج از خانه و محیط آزاد نیز استفاده کند و گاهی وجود این فضا برای افرادی که به دنبال خرید یا اجاره خانه هستند ضروری است.

به طور کلی افراد بسیار زیادی هستند که تفاوتی میان تراس و بالکن قائل نیستند و نام هر یک را به جای دیگری مورد استفاده قرار می دهند در حالی که دانستن تفاوت میان این دو در متراژ خانه اهمیت بسزایی دارد.

بالکن و تراس

تراس چیست؟

تراس به فضایی از ساختمان اطلاق می شود که جزئی از مشاعات است. در واقع متراژ تراس را نمی توان زیر مجموعه ای از متراژ خانه دانست. این فضا غیر مسقف است و همه اعضای یک ساختمان می توانند از تراس به عنوان محلی برای ارتباط با فضای بیرونی خانه استفاده کنند. معمولا از تراس به عنوان محلی برای کاشت گل و گیاه استفاده می کنند به طوری که تمامی ساکنین یک ساختمان می توانند از فضای باز این محیط استفاده کنند.

معادل فارسی این مکان که احتمالا قبلا آن را شنیده اید بهارخواب است. در گذشته بیشتر از واژه بهارخواب به جای تراس استفاده می شد و خانه های ویلایی بیشتر دارای چنین فضایی بودند. اما اکنون آپارتمان ها نیز فضایی سبز و بدون سقف تحت عنوان تراس دارند.

بخوانید  آموزش سیویل تری دی به زبان انگلیسی

تفاوت بالکن و تراس در چیست؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، تفاوت بالکن و تراس شامل موارد زیر است:

بالکن مسقف و تراس بدون سقف است.

مساحت بالکن جزئی از متراژ خانه بوده در حالی که مساحت تراس جزئی از مشاعات به شمار می رود و همه حق استفاده دارند.

علاوه بر این ها بالکن و تراس در برخی از ضوابط و قوانین شهرداری و ساختمان سازی دارای تفاوت هایی هستند که کارفرما می بایست هر یک را به درستی مورد نظر داشته باشد.

تفاوت بالکن و تراس در ضوابط مربوط به طراحی آن

در این جا به ذکر بند 18 و 19 قانون مربوط به مشاعات و غیر مشاعات اشاره می کنیم.

طبق قانون 18 با عنوان غیر مشاعات داریم:

در ضوابط طراحی معماری بالکن و تراس، بالکن غیر مسقف (تراس یا ایوان) که در فضای حیاط و یا شارع، پیشرفتگی دارد اعم از اینکه در گواهی پایان کار هم منظور شده یا نشده باشد و راه دسترسی به آن برای سایر طبقات وجود ندارد و عرفا هم جزء بنا است، متعلق به آپارتمانی است که به آن متصل و دارای دسترسی است، لکن نیاز به ذکر حدود در صورت مجلس تفکیکی ندارد و باید بعد از تعریف آپارتمان، جمله به انضمام تراس یا بالکن غیر مسقف به مساحت … متر مربع قید گردد.

و بر اساس قانون 19 با عنوان مشاعات:

تراس‌ هایی که راه عبور جداگانه دارد و سقف بام طبقه زیرین است و تاسیسات روی آن نصب است، طبق گواهی پایان کار با مساحت در قسمت مشاعات ذکر شود.

برخی دیگر از ضوابط و تفاوت بالکن و تراس

به خاطر داشته باشید که پیش آمدگی که در آخرین طبقه ساختمان به عنوان باران گیر احداث شده باشد، جزئی از متراژ به شمار نمی رود.

برای احداث بالکن و تراس به خاطر داشته باشید که ارتفاع پیش آمدگی بالکن در پیاده رو باید ارتفاعی بیش از 3 متر و 50 سانتی متر داشته باشد.

برای تهیه نقشه شهرداری در صورتی که بالکن و تراس از سه طرف بسته باشد، دو سوم مساحت آن جزء زیربنای ملک محاسبه می شود.

بالکن و تراس که یه طرف آن باز باشد و عمق سه متر داشته باشد، یک دوم مساحت آن جزئی از زیربنا به شمار می رود. به خاطر داشته باشید که اگر عمق بیش از سه متر باشد، تمام آن جزء مساحت زیربنا به شمار می رود.

لازم به ذکر است که ارتفاع سقف بالکن می بایست استانداردهای لازم را داشته باشد به طوری که از لحاظ ایمنی و ضوابط آتش نشانی در هنگام بروز احتمالی حادثه مشکلی برای ساکنین نداشته باشد. بعلاوه می بایست از مصالح پایدار برای مسقف کردن بالکن ها استفاده نمود.

برای احداث بالکن و تراس، باید بدانید که در شهرهای مختلف قواعد و ضوابط متفاوتی اجرا می شود که قبل از شروع لازم است درباره هر یک از این شرایط اطلاعات لازم و کافی بدست بیاورید.

بالکن چیست؟

به فضای مسقفی که مساحت آن در نقشه محاسبه میشود و در مساحت کلی خانه می آید بالکن گفته میشود.

تراس چیست؟

به فضای اضافه که معمولا بدون سقف است و مساحت آن در نقشه و در مساحت کلی ملک محاسبه نمیگرددبه این مطلب امتیاز بدید :
4.7/5 - (9 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاه

2 نظر تاکنون ارسال شده است
  1. جالب، یک عمر فکر میکردم هر دو یکی هست😹

  2. سعی کردید ولی موفق نشدیم وقتی در مورد تفکیک صحبت می کنید باید نظر ثبت را ملاک قرار دهید و کل بالکن جزء بنا است . آنچه شما راجع به نصف و دو سوم می فرمایید برای محاسبه عوارض در شهرداری است