0

محاسبه حجم بین دو سطح در سیویل تری دی (فصل 2 قسمت 6)

محاسبه حجم بین دو سطح در سیویل تری دی

در این درس میخواییم درباره محاسبه حجم بین دو سطح در سیویل تری دی صحبت کنیم

چنانچه بخواهیم حجم بین دو سطح را محاسبه کنیم می توانیم از طریق آنالیز این کار را انجام دهیم . ساده ترین روش نیز برای محاسبه حجم بین دو سطح نیز همین می باشد

ابتدا یک سطح حجمی می‌سازیم و سپس هر دو سطح را به آن معرفی می‌کنیم . به راحتی حجم خاکبرداری و خاکریزی را به ما نشان خواهد داد . باید توجه کنیم که حتما سطح مبنا و سطح مقایسه را به درستی انتخاب کنیم در غیر این صورت تمام خاکبرداری و خاکریزی ما برعکس خواهد شد . این ساده ترین روش ممکن می باشد . روش های دیگری نیز وجود دارد .

بخوانید  ترسیم مقاطع عرضی با داشتن کیلومتراژ, ارتفاع و افست

روش های محاسبه حجم بین دو سطح در سیویل تری دی 

یکی از روشهایی که در حالت مقطع زنی وجود دارد با آنالیز سطح از طریق سطح حجمی از نظر عددی برابر خواهد بود این برای ارائه کار و نشان دادن صحت آن بسیار مفید واقع خواهد شد .

سپس در ادامه درس به این نکته پرداختیم که چگونه با استفاده از شیوه های نمایش و استایل ها نشان دهیم که خاکبرداری و خاکریزی ها در چه قسمت هایی از سطح وجود دارند این نیز کمک شایانی به ما خواهد نمود یعنی به صورت بصری خواهیم دید که کدام قسمت ها دارای رنگ سبز به معنای خاکریزی و کدام قسمت ها دارای رنگ قرمز به معنای خاکبرداری خواهند .

بخوانید  آشنایی با روسازی آسفالتی

اما در پایان درس یک نکته جالب ارائه کرده ایم تا با استفاده از توانایی‌های نرم افزار تابع ای به صورت ساده بنویسیم تا بتوانیم در هر نقطه ارتفاع زمین موجود ، ارتفاع زمین تمام شده و تفاوت بین هر دو را به دست بیاوریم . این درس بسیار مهم است و بسیار نیز کاربردیست . در درس بعد این مطالب بیشتر توضیح داده خواهند شد .

پیش نیاز های این فیلم آموزشی در وب سایت قراردارد حتما تماشا کنید.

 


لینک های دانلود

نویسنده: علی


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

دیدگاه کاربران
  • علی 11 آذر 1398

    سلام ممنون از آموزش هاتون
    فایل تون برای چه ورژنی هستش ؟
    با سیویل 2016 هم درست باز نمیشه و کار نمیکنه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =