0

خطوط منحنی میزان چیست ؟ | منحنی میزان

خطوط منحنی میزان چیست

خطوط منحنی میزان برای تعیین موقعیت، ارتفاع از سطح زمین و… در نقشه برداری های مختلف مانند نقشه توپوگرافی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه اطلاعاتی در رابطه با منحنی های میزان در اختیار شما قرار خواهیم داد.

منحنی میزان و انواع آن

منحنی میزان یا منحنی میزان که اسم آن به لاتین contour line می باشد، منحنی است که در نقشه های توپوگرافی، نقاطی را که از سطح زمین ارتفاع یکسانی دارند به یکدیگر وصل می کند. خصوصتی که منحنی های میزان دارند در این است که یکدیگر را قطع نمی کنند و اگر محیط بسته و کوچکی را در این دسته از نقشه ها مشاهده کردید، به معنی بلندترین یا کوتاهترین نقطه از سطح زمین می باشد.

در کارتوگرافی ها، خطوط منحنی میزان تعدادی خطوط فرضی اند که همانطور که گفته شد ارتفاع یکسانی از سطح زمین دارند و مشخصات بالای یک سطح را نظیر سطح دریا، جنگل و… را میخص می کنند.

منحنی های میزان به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم بندی می شوند:

منحنی میزان اصلی، منحنی هایی هستند که روی نقشه کارتوگرافی یا توپوگرافی پررنگ تر بوده و خطوط ضخامت بیشتری دارند به طوری که ارتفاع از سطح زمین نیز بر روی آن ها درج شده است.

منحنی میزان فرعی نیز منحنی هایی هستند که بر روی نقشه برخلاف نوع اصلی آن  کم رنگ و باریک تر می باشند. مابین منحنی های اصلی رسم شده معمولا 4 منحنی میزان فرعی رسم می شود با این تفاوت که ارتفاع آن ها نوشته نشده است و این مقدار را باید از روی منحنی میزان اصلی بدست آورد.

منحنی میزان

 خطوط کانتور

ویژگی هایی وجود دارد که می بایست در استفاده از خطوط منحنی میزان در نقشه برداری به آن توجه شود. برخی از این ویژگی ها در زیر گفته شده است:

هیچ یک از دو خط منحنی به هم نمی رسند و همدیگر را قطع نمی کنند.

خطوط منحنی اگر به هم نزدیک باشند بیان گر شیب تند می باشد.

بر عکس گفته بالا اگر فاصله خطوط از هم زیاد باشد نشانگر شیب ملایم و کم است.

در مجموعه ای از خطوط میزان بسته، اگر منحنی ها دارای ارتفاه بیشتر باشند یعنی کوه یا تپه ای در آن محل واقع شده است.


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 10 =