آموزش متره و برآورد روکش آسفالت

 آموزش متره و برآورد روکش آسفالت

 آموزش متره و برآورد روکش آسفالت در صورتی که قیر توسط کارفرما تامین شود

 

در ادامه مباحث مربوط به دفتر فنی و آموزش های کاربردی ویژه بازار کار و در جهت تکمیل مباحث پایه ای، آنچنان که در پکیج “آموزش متره و برآورد رسته راهسازی مطابق فهرست تجمیعی با نرم افزار تدکار” به آن پرداختیم، در این آموزش قصد داریم به بررسی یکی از مواردی که اخیرا بسیاری از کارشناسان دفتر فنی و امور پیمان و قراردادها با آن درگیر هستند بپردازیم.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش تورم، قیمت مصالح اجرایی و به سبب آن هزینه تمام شده پروژه های عمرانی نیز افزایش قابل توجهی یافته است.

که این امر بر روند انجام مطالعات، برآورد اولیه هزینه پروژه ها و نحوه تنظیم قراردادها نیز تاثیر گذار بوده است. و کارشناسان امور پیمان و قرارداها را با چالش جدیدی در انجام متره و برآورد دقیق و عقد صحیح  قرارداد مواجه کرده است.

زیراکه برآورد ریالی صحیح در مرحله مقدماتی هر پروژه و در ادامه آن عقد قرارداد صحیح تاثیر بسزایی در روند اجرای پروژه و رسیدگی به سایر اسناد پیمان مانند صورت وضعیت کارکرد، تعدیل و … خواهد داشت. به طوریکه اگر در همان ابتدای امر در برآورد اولیه و عقد پیمان اشتباه رخ دهد، در زمان اجرای پروژه طرفین قرارداد را با مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد. و محل اصلی اختلافات طرفین قرارداد از همین نقطه آغاز خواهد شد. بطوریکه کلیه طرفین پیمان، چه کارفرما، چه مشاور و چه پیمانکار متضرر و متحمل هزینه های سنگین هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی خواهند شد.

بخوانید  پروژه راهسازی در سیویل تری دی (فصل 3 قسمت 8)

یکی از مصالح مهم و استراتژیک در امر ساخت و ساز، به خصوص در پروژه های راهسازی، انواع قیرها ( قیرهای خالص، قیرهای محلول، قیرهای امولسیون و … ) میباشند . که هم از نظر مالی و هم از نظر مقدار، حجم قابل توجهی را به خود اختصاص میدهد.

با توجه به شرایط اقتصادی در سالهای اخیر و نوسانات قیمت این محصول، شرایط مختلف عرضه از طرف دولت و پالایشگاه ها، که بصورت حواله و تهاتر بوده اند، هم از بابت هزینه و قیمت و هم از جهت تهیه و تامین بسیاری از کارفرمایان و پیمانکاران را دچار مشکل کرده است. که خود این امر تاثیر منفی بر روند کارهای عمرانی و ساخت و ساز داشته است.

بخش قابل توجهی از عملیات اجرایی و هزینه­های پروژه های راهسازی مربوط به فصل آسفالت می­باشد، که با مقدار و بهای قیر ارتباط مستقیم دارد. و بهای قیر مصرفی تاثیر به سزایی در هزینه تمام شده پروژه های راه سازی خواهد داشت. به همین علت با توجه به افزایش قابل توجه بهای انواع قیرها در سال های اخیر، و تاثیر این امر در اجرای پروژه های عمرانی و راهسازی، بسیاری از کارفرمایان اقدام به تامین قیر پروژه ها توسط خود دستگاه اجرایی می­نمایند. که هم از نظر زمانی و هم از نظر ریالی کمک شایانی در روند اجرای پروژها می نماید.

بخوانید  طبقه بندی راه ها بر اساس نشریه 415

از اینرو لحاظ کردن قیمت قیر( یا به نوعی کسر بهای قیر مصرفی ) در متره و برآورد ریالی پروژها اجتناب ناپذیر می­باشد.

متره و برآورد روکش آسفالت

در این آموزش قصد داریم به بررسی علت این امر و نحوه اعمال صحیح این موضوع در متره و برآورد ریالی پروژه ها بپردازیم.

این آموزش در 1 قسمت تهیه شده است و طبق مواردی که در پکیج آموزش متره راهسازی مطرح کردیم، برای بررسی این موضوع سعی شده است روند انجام پروژه به صورت یک سناریوی واقعی بررسی شود. به طوریکه در ابتدا با فرض اینکه کارفرما با ارائه اطلاعات لازم از شما درخواست انجام برآورد برای روکش آسفالت یک محور راه روستایی را نموده است اقدام به متره و برآورد پروژه کرده ایم. و سپس بنا به در خواست دوباره کارفرما مبنی بر اعمال تغییرات در برآورد اولیه اقدام به اصلاح متره و برآورد پروژه می نماییم. و در نهایت به توضیح اینکه چرا گاهی چنین تغییراتی در پروژه ها رخ می دهند و تاثیر آنها بر پروژه چگونه خواهد بود و به چه شکل باید این موارد را به طور صحیح در پروژه ها لحاظ کنیم تا در روند و ادامه اجرای پروژه خللی پیش نیاید پرداخته شده است .

 

 

 

 

برچسب ها  :


به این مطلب امتیاز بدید :
4.6/5 - (25 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است