0

آبخیزها

آبخیزها

از آبخیزها برای تحلیل چگونگی جریان یافتن آب روی سطح رویی و یا به بیرون از آن استفاده می گردد . به کمک خطوط تی آی ان نواحی که آب در امتداد رویه جریان می‌یابد محاسبه می گردد و از این نواحی محل زهکش و آبخیزها مشخص می گردد .

نوع یک آبخیز بستگی به نوع محل زهکش آن دارد منظور از محل یک زهکش محلی است که آب در آن نقطه متوقف یا از محدوده رویه خارج گردد . نرم افزار سیویل تری دی ناحیه ای از رویه را که آب جریان یافته در آن به یک محل زهکش منتهی می‌شود مشخص می نماید . که این ناحیه همان ابخیز آن محل زهکش می باشد

ابخیزها انواع آبخیز

آبخیزها بر اساس نوع محل زهکش دارای انواع زیر می باشد :

  1. ابخیز هایی که به یک نقطه روی محدوده رویه منتهی می‌شوند در صورتی که نقطه انتهایی یک آبرو روی محدوده رویه واقع گردد آب از طریق آن آبرو به خارج از روی هدایت خواهد شد در صورتی که نوع محل زهکشی یک آبخیز به‌صورت مذکور باشد آن را آبخیز نقطه محدوده می نامند .

 

  1. آبخیز هایی که به یک خط محدوده منتهی می شود در صورتی که در نواحی کناری روی شیب مثلث ها به سمت محدوده رویه باشد آب در امتداد اضلاع مثلث ها به سمت بیرون رویه جریان پیدا میکند در صورتیکه محل زهکش یک آبخیز به‌صورت مذکور باشد آن را آبخیز خط محدوده می نامند.
بخوانید  طراحی رابط ها در تقاطع های غیرهمسطح  ( تبادل ها )

 

  1.  آبخیز هایی که به یک فرورفتگی منتهی می‌شوند در صورتی که یک نقطه نسبت به تمام نقاط تی آی ان مجاورش ارتفاع کمتری داشته باشد آب در آن نقطه جمع می شود . به طور مشابه چند نقطه متصل به هم که دارای ارتفاع یکسانی هستند و همچنین ارتفاع شان نسبت به ارتفاع تمام نقاط همسایه کمتر است نیز یک محل زهکش ایجاد می نمایند . چون این نقاط یک فرورفتگی ایجاد می نمایند اگر محل زهکش یک آبریز به صورت فوق باشد آنرا آبخیز فرورفتگی می نامند.

گاهی اوقات نیز فرورفتگی می تواند مبهم باشد یک آبخیز زمانی مبهم نامیده می‌شود که دارای محل زهکشی خاصی نباشد و آبی که در آن جریان دارد بتواند به بیش از یک محل زهکش دسترسی پیدا کند . فرورفتگی مبهم زمانی رخ می دهد که عمق فرورفتگی کمتر از حد مشخص شده باشد و چندین آبخیز در همسایگی آن وجود داشته باشد . در صورت پر شدن فرورفتگی آب می‌تواند به هر کدام از آبخیز های همسایه جریان پیدا کند و لذا نمی‌توان آن را به آبخیز خاصی نسبت داد . نرم افزار چنین فرورفتگی را به عنوان یک آبخیز منظور می نماید .

بخوانید  منحنی بروکنر چیست ؟

در صورتی که عمق فرورفتگی کمتر از حد مشخص شده توسط کاربر باشد و همچنین فرورفتگی مذکور فقط به یک آبخیر دیگر راه داشته باشد این فرورفتگی به عنوان بخشی از آبخیز مذکور در نظر گرفته می شود و یک آبخیز مجزا به حساب نخواهد آمد

آبخیز هایی که به یک ناحیه تخت منتهی می شوند:  منظور از چنین آبخیزی ناحیه تختی است که آب می‌تواند از آن به چندین محل زهکش جریان یابد همچنین نواحی از رویه که آب جریان یافته از آنها به چندین ناحیه تخت جریان پیدا می‌نماید نیز جزو این نوع آبخیزها به شمار می‌رود یک منطقه تخت مجموعه ای از مثلث های متصل به هم است که تمام رئوس آنها هم ارتفاع می باشد

  1.  آبخیز هایی که دارای چند زهکش هستند یک نوع آبخیز مهم دیگر آبریز چند زهکش می باشد
  2. آبخیز هایی که توسط یک شکاف به چند زهکش منتهی می شود

 

نویسنده: علی


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + یازده =