اطلاعیه: انتقال تمامی مطالب وب سایت آبادراه به وب سایت همیار نقشه بردار (به مرور تمامی مطالب شخصی سازی میشود)

برسی تاریخ 200 سال قبل نقشه برداری

برسی 200 سال تاریخ نقشه برداری

با شما هستیم با برسی تاریخ ۲۰۰ سال قبل نقشه برداری و اختراعات مهم و اشخاص مهم در ۲۰۰ سال پیش نقشه برداری از سال ۱۸۴۹ تا ۲۰۱۹ از نگاه شرکت لایکا

نگاه اجمالی از نگاه شرکت لایکا:

خاستگاه لایکا ژئوسیستمز (Leica Geosystems) به ۲۰۰ سال پیش و تأسیس Kern & Co در سال ۱۸۱۹ برمی‌گردد. کمی بیش از ۱۰۰ سال بعد، در یک کارخانه نساجی خالی کوچک در هربروگ (Heerbrugg)، هاینریش وایلد اولین تئودولیت اپتومکانیکی قابل حمل در جهان به نام T2 را ساخت و بدین طریق، نقشه‌برداری مدرن را بنیان نهاد. چند سال بعد، شرکت نوپای تازه وارد وایلد هربروگ (WILD Heerbrugg) اولین دوربین هوایی جهان به نام C2 را به همراه B2 که اولین پلاتر فتوگرامتری آنالوگ جهان بود، معرفی کرد. در طی دو قرن گذشته، شرکت ما به اشکال مختلف با تبدیل شدن به شرکت اول در زمینه نوآوری نقشه‌برداری در سطح جهان، رشد کرده است. عطش نوآوری، همراه با حس شدید کارآفرینی و تعهد بی‌بدیل به کیفیت، نگرش‌های هاینریش وایلد و یاکوب کرن را در طول دهه ها زنده نگه داشته است.

۲۰۱۹

موزه شهر آرائو (Aarau) نمایشگاه «Kern exakt200!» را به مناسبت بزرگداشت ۲۰۰ سال تاریخ نقشه‌برداری سوئیس افتتاح می کند. در سال ۱۸۱۹، دقیقا ۲۰۰ سال پیش، یاکوب کرن کارخانه تجهیزات اندازه گیری خود را در آرائو تأسیس کرد و پایه و اساس تاریخ یک شرکت موفق را بنا نهاد.

۲۰۱۶

لایکا ژئوسیستمز اولین محصول از سری محصولات جدید BLK خود یعنی Leica BLK360 را که یک اسکنر تصویربرداری تک‌دکمه بسیار نوآورانه بود، معرفی کرد.

 

 

۲۰۱۳

با «لایکا پگاسوس (Pegasus): یک»، شرکت اولین محصول نقشه‌برداری سیار خودرویی خود را معرفی کرد.

۲۰۱۰

پورتال مشتری Leica myWorld معرفی شد تا به مشتریان اجازه دهد به اطلاعات مربوط به محصول، ابزارهای پشتیبانی و آموزش های آنلاین دسترسی پیدا کنند.

۲۰۰۵

به مالکیت Hexagon AB، سوئد درآمد و بدین ترتیب، یک دوران جدید آغاز شد. امروزه، قدرت خلاقانه Geosystems Kern، Wild و Leica هنوز هم دنیای Hexagon را شکل می دهد.

بخوانید  پیمایش در نقشه برداری

 

 

۲۰۰۰

عرضه عمومی اولیه لایکا ژئوسیستمز (LGSN) در بورس اوراق بهادار سوئیس. شرکت آمریکایی Cyra Technologies Inc به تملک لایکا درآمد و بدین ترتیب، دوران اسکن سه بعدی با کیفیت بالا آغاز شد.

 

 

۱۹۹۷

گروه لایکا به لایکا میکروسیستمز (Leica Microsystems) و لایکا ژئوسیستمز تقسیم شد. هانس هس رئیس لایکا ژئوسیستمز شد.

 

۱۹۹۴

تملک واحد GPS غیرنظامی Magnavox و معرفی «سیستم ۲۰۰» که اولین محصول GPS خانگی بود.

 

۱۹۹۱

دیجیتالی شدن با سرعت بیشتری ادامه یافت: در ماه مارس، WILD NA2000، اولین تراز دیجیتال جهان، حساسیت‌هایی در مهمترین کنگره نقشه‌برداری ایالات متحده در دنور برانگیخت. جایزه نوآوری فوتونیک به این محصول اعطا شد.

 

۱۹۹۰

با ادغام گروه وایلد-لیتز (WILD-Leitz Group) با کمبریج اینسترومنتز (Cambridge Instruments)، گروه لایکا تشکیل شد.

 

۱۹۸۸

Kern & Co. AG به تملک گروه وایلد-لیتز درآمد.

 

 

۱۹۸۶

تشکیل گروه وایلد-لیتز، با تملک Leitz Wetzlar (از جمله واحد دوربین Leica) در ۱۷ دسامبر سال ۱۹۸۶ اعلام شد.

 

۱۹۸۵

با همکاری شرکت آمریکایی Magnavox Corporation، اولین گیرنده GPS برای کاربردهای نقشه‌برداری به نام WILD WM101 رونمایی شد.

 

۱۹۸۰

کرن (Kern) با استریوپلاستر DSR1 و پلاتر GP1 به دستاوردهای عظیمی در فتوگرامتری تحلیلی نائل آمد.

 

۱۹۷۷

معرفی تئودولیت های الکترونیکی، که با Kern E2 آغاز شد، گامی مهم در جهت دیجیتالی شدن و اتوماسیون است. جبران‌ساز مایع داخلی پایه و اساس حسگرهای شیبی را که امروزه به کار می‌رود، بنا نهاد.

 

۱۹۶۹

«هوستون، اینجا پایگاه ‌ترنکوئیلیتی است، ایگل فرود آمده است». اولین فرود روی ماه با دوربینی فیلمبرداری شد که لنز آن توسط کرن ساخته شده بود.

 

۱۹۶۸

اولین دستگاه سنجش فاصله مادون قرمز DISTOMAT DI10 (که توسط وایلد و شرکت فرانسوی Sercel ساخته شد) به‌عنوان اولین متر رنج بسته، انقلابی در نقشه‌برداری ایجاد کرد. این دستگاه می توانست فاصله حداکثر تا ۱۰۰۰ متر را با دقت سانتیمتر اندازه گیری کند.

بخوانید  مراحل انجام راهسازی از ابتدا تا انتها

 

۱۹۶۴

صد هزارمین تئودولیت وایلد در هربروگ کالیبره شده و برای استفاده در هر نقطه از کره زمین به بازار ارسال شد.

 

۱۹۵۹

کرن Switar –Objective 1:1,6,f=10 را با سریعترین انتقال نور در جهان رونمایی کرد. این دستگاه، نقطه عطفی مهم در اپتیک محسوب می‌شود و مقدمه‌ساز سفارش ناسا برای مأموریت آپولو شد.

 

۱۹۴۷

تاچیمتر جدید دودایره‌ای خودکاهنده (double-circle self-reducing) DK-RT برای دهه‌ها به ابزاری استاندارد برای نقشه‌برداری ثبت املاک در سوئیس تبدیل شد.

 

۱۹۳۲

دوربین استریومتری WILD C12 رونمایی شد. این دوربین برای نقشه‌برداری فوتوگرامتری به کار رفت. سازمان‌های پلیس زیادی در سراسر جهان برای دهه‌ها از چنین ابزاری استفاده کردند.

 

۱۹۲۷

توسعه سریع هواپیماها بدین معنی بود که می توان از دوربین های هوایی استفاده کرد. هاینریش وایلد لنزی ساخت که در دوربین هوایی جدید C2 استفاده شد.

 

۱۹۲۶

دو نمونه از اولین اتوگراف‌های ساخته شده به همراه تئودولیت‌های نوری WILD تحویل Amt für Landestopografie (اداره توپوگرافی کشور) شد.

 

 

۱۹۲۳

هاینریش وایلد با اولین تئودولیت T۲ انقلابی در نقشه‌برداری ایجاد کرد.

 

۱۹۲۱

تأسیس وایلد هربورگ (WILD Heerbrugg) در هربورگ، سوئیس در ۲۶ آوریل سال ۱۹۲۱.

 

۱۹۰۴

در سال ۱۹۰۴، اولین نمونه تراز دقیق براساس گزارش تدوین شده توسط هاینریش وایلد، مهندس دپارتمان توپوگرافی ساخته شد.

 

۱۸۵۱

یاکوب کرن به دلیل کیفیت محصولات خود در یک نمایشگاه جهانی در لندن جایزه گرفت.

 

 

۱۸۳۵

تحویل دایره بوردا (Borda)، یک تئودولیت دوازده اینچی، به جنرال دوفور (General Dufour). این ابزاری اساسی در تدوین نقشه دوفور سوئیس بود.

 

۱۸۱۹

تأسیس «کارگاه مکانیکی یاکوب کرن» در شهر آرائو، سوئیس. یاکوب کرن در ابتدا ابزارهایی برای نقشه‌کشی فنی تولید می کرد و تا سال ۱۹۰۰ به‌عنوان شاخه اصلی تولید کرن باقی ماند. این ابزارها از لحاظ فناوری و کیفیت به یک استاندارد جهانی تبدیل شدند.


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =