0

ترافیک کاربردی در راه

ترافیک کاربردی در راه

 طرح هندسی راه مبتنی بر آمار و اطلاعات ترافیک است به گونه ای که برای تعیین تعداد خطوط مورد نیاز راه ها ، ظرفیت راهها و غیره می بایست مطالعات آماری ترافیک صورت گیرد . طراحی راه بدون در نظر گرفتن آمار و اطلاعات ترافیکی همانند طراحی پلی است که نوع و وزن محورها و نیز تعداد وسایل نقلیه ای که از آن عبور می کنند در آن لحاظ نشده باشد .

 تعریف مهندسی ترافیک

همچنان که برای طراحی یک سازه مانند پل ، سد ، ساختمان و غیره باید از نیروهای وارد بر آن اطلاع داشته باشیم برای طراحی راه و اجزای آن نیز باید از پارامترهایی مانند توزیع ترافیک موجود ، ترافیک احتمالی آینده ، حجم ترافیک و غیره آگاه باشیم تا به نوعی راه موجود را تحت بارگذاری در نظر بگیریم از این رو می توان گفت :

در طرح هندسی راه مهندس طراح همواره سعی می کند تناسبی بین ظرفیت راه ، ترافیک موجود و ترافیک احتمالی آینده به وجود آورد و توانایی عبور بیشتر را در جایی فراهم کند که احتمال عبور ترافیک از آنجا بیشتر است .

بخوانید  طرح هندسی راه در سیویل تری دی (فصل 3 قسمت 11)

مهندسی ترافیک

در واقع اگر بخواهیم یک تعریف جامع و کلی از مهندسی ترافیک به عنوان زیر مجموعه ای از مهندسی حمل و نقل داشته باشیم می توان به تعریف زیر اشاره کرد :

 مهندسی ترافیک

شاخه ای از مهندسی است که با برنامه ریزی طراحی هندسی و مدیریت و کنترل ترافیک در ارتباط بوده و روابط بین وسایل نقلیه و شبکه ارتباطی را در جهت تامین ترددهای راحت و کارآمد همراه با ایمنی کافی برای افراد و کالا مورد بررسی قرار می‌دهد .

 جریان ترافیک

راننده ای را در نظر بگیرید که یکی از آنها در خیابان شهری و دیگری در یک آزاد راه برون شهری در حال حرکت می باشند . در حالت اول راننده ممکن است توسط چراغ راهنمایی ، تابلوی ایست ، تابلوی حق تقدم و غیره از حرکت باز ایستد . بدیهی است که راننده انتظار دارد در این خیابان توسط عواملی در بخش‌هایی از آن به ناچار متوقف شود . اما در حالت دوم عواملی همچون تابلوی ایست و چراغ راهنمایی در آزادراه وجود ندارد و راننده نیز انتظار ندارد که توسط عوامل خارج از جریان ترافیک متوقف شود .

بخوانید  خط پروژه در راهسازی (فصل 4 قسمت 6)

ترافیک کاربردی

با توجه به توضیحات بالا می‌توان گفت تسهیلات حمل و نقل جاده ای از نظر نوع جریان ترافیکی به دو دسته تقسیم می شود :

  1. تسهیلات دارای جریان بدون وقفه
  2. تاثیرات دارای جریان با وقفه

در ریاضیات و مهندسی عمران منظور از جریان ترافیک مطالعه برهم کنش انسان و وسیله نقلیه با زیرساخت‌های راه شامل : راهها ، علائم ترافیکی و وسایل کنترل ترافیک با هدف درک و توسعه یک شبکه حمل و نقل بهینه با جابجایی موثر ترافیک به حداقل مشکلات مربوط به تراکم ترافیک است .

 

 

نویسنده: علی


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هجده =