تفاوت های gps تک فرکانس و دو فرکانس

تفاوت های gps تک فرکانس و دو فرکانس

Gps تک فرکانس و دو فرکانس از جمله gps هایی هستند که امروزه به طور گسترده ای در نقشه برداری مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای بسیار زیادی دارند. بسیاری از افرادی که قصد استفاده از این gps ها را دارند اطلاعات چندانی در خصوص این جی پی اس های تک فرکانس و دو فرکانس ندارند و به همین دلیل نیز نمی توانند گزینه خوبی را برای استفاده انتخاب کنند. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره تفاوت های gps تک فرکانس و دو فرکانس صحبت کنیم و اطلاعاتی را در خصوص تفاوت gps تک فرکانس و دو فرکانس در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر شما هم علاقه مند به این موضوع هستید حتما ما را در این مطلب همراهی کنید.

دقت gps تک فرکانس و دو فرکانس

اولین موضوعی که معمولا در بررسی جی پی اس ها مطرح می شود این است که آیا این دو جی پی اس دارای تفاوت زیادی در دقت خود هستند؟ همانطور که می دانید مسئله دقت در نقشه برداری از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین علت نیز شما باید توجه زیادی به آن داشته باشید. زمانی که قصد دارید از بین جی پی اس های تک فرکانس و دو فرکانس یکی را برای خرید انتخاب کنید باید بدانید که دقت این دو یکسان است و هر دو تقریبا یک سانتیمتر و یا مقداری کمتر از آن می باشد. بنابراین زمانی که شما نتایج را از gps های تک فرکانس و دو فرکانس دریافت می کنید می توانید نسبت به این نتایج اطمینان کامل داشته باشید و مطمئن باشید که دقت بسیار بالایی را خواهند داشت.

بخوانید  جانمایی پلاک ثبتی چیست ؟ | جانمایی ثبتی عرصه با سند

دقت gps تک فرکانس و دو فرکانس

تفاوت در راندمان و عملکرد این دو gps

احتمالا با مطالعه بخش قبلی درباره دقت gps تک فرکانس و دو فرکانس این سوال در ذهن شما نیز به وجود آمده است که با توجه به برابر بودن دقت gps تک فرکانس و دو فرکانس تفاوت آنها در چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت با وجود این که این دو جی پی اس دقت یکسانی را به شما ارائه می دهند ولی شما باید توجه زیادی به سرعت عملکرد آنها نیز داشته باشید. سرعت عملکرد gps تک فرکانس و دو فرکانس با یکدیگر متفاوت می باشد. در واقع شما با استفاده از جی پی اس های دو فرکانس به سرعت و در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید نتایج را دریافت کرده و از آنها استفاده کنید در حالی که اگر همین دقت را برای جی پی اس های تک فرکانس بخواهید باید زمان زیادی را صرف بدست آوردن این نتایج کنید که در نقشه برداری می تواند برای شما مشکل ساز شود.

 

عملکرد جی پی اس تک فرکانس

استفاده از جی پی اس های تک فرکانس همانطور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم کاری زمان بر است. در واقع در زمان استفاده از این جی پی اس ها شما حدود 20 دقیقه در ابتدا باید منتظر بمانید تا جی پی اس بر روی نقطه مربوطه استقرار پیدا کند که این کار با استفاده از سه پایه های مخصوص انجام می شود. این موضوع در زمان نقشه برداری می تواند باعث خستگی زیاد شما شود چرا که شما هر بار نیازمند صرف 20 دقیقه زمان هستید تا بتوانید نتایج مورد نیاز خود را دریافت کنید. علاوه بر این زمانی که شما اطلاعات را جمع آوری کردید باید زمان زیادی را نیز صرف انجام محاسبات با استفاده از نرم افزارها و فرمول های مختلف کنید که خود این کار نیز زمان بر خواهد بود و به همین علت نیز امروزه در بسیاری از موارد از gps های تک فرکانس استفاده نمی شود.

بخوانید  سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) چیست؟ | gis چیست ؟

gps تک فرکانس و دو فرکانس

عملکرد جی پی اس دو فرکانس

حال که به خوبی با نحوه عملکرد و راندمان gps های تک فرکانس آشنا شدید بهتر است اطلاعاتی را در این خصوص درباره gps های دو فرکانس نیز بدست بیاورید. این جی پی اس ها بعد از راه اندازی به سرعت اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهند و بر خلاف جی پی اس های تک فرکانس نیاز نیست که زمان زیادی را صرف جمع آوری و ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز خود کنید. در واقع این gps قادر است تا اطلاعات مورد نیاز شما را به صورت آنی و لحظه ای در اختیار شما قرار دهد و شما در همان لحظه نیز می توانید پردازش های لازم را بر روی اطلاعات انجام دهید با استفاده از محاسبات خاص نتایج را دریافت کنید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید مدت زمانی که طول می کشد تا gps دو فرکانس اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد تنها چند ثانیه است.

 

در خصوص تفاوت های باید بدانید که یکی از مهمترین مشکلات جی پی اس های تک فرکانس که باعث شد تا جی پی اس های چند فرکانس امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار باشند این است که گاهی اوقات محاسبات در جی پی اس های تک فرکانس با اشتباهات محاسباتی و برخی دیگر از مشکلات روبرو می شود که باعث می شود تا شما چندین بار نیاز به استفاده از این gps داشته باشید که به دلیل زمان زیاد دریافت اطلاعات این کار می تواند خسته کننده باشد.

دقت داشته باشید که صحت اطلاعات در gps دو فرکانس به صورت 100 درصدی است و خطایی بیشتر از gps های تک فرکانس ندارد.

 

برچسب ها  :


به این مطلب امتیاز بدید :
5/5 - (15 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است