اطلاعیه: انتقال تمامی مطالب وب سایت آبادراه به وب سایت همیار نقشه بردار (به مرور تمامی مطالب شخصی سازی میشود)

نکات اتوکد برای نقشه برداران

نکات اتوکد برای نقشه برداران

سیویل تری دی و اتوکد یکی از بزرگ ترین نرم افزار های نقشه برداری هستن که در این پست نکات اتوکد برای نقشه برداران را اماده کردیم که کار شما را راحت تر و سریع تر کرده باشیم

 

دستور OOPS جهت بازگردانی اخرین شی پاک شده

اگر در هنگام انجام عملیات ترسیمی ، شیء ای را پاک کنیم و بنا به هر دلیلی قصد بازگردانی آن را داشته باشیم میتوانیم دستور undo را اجرا کنیم . که این دستور با هر بار اجرا ، مرحله به مرحله به حالت قبل برمی گردد . اما اگر بعد از پاک کردن آن شی ، ترسیماتی انجام داده باشیم با استفاده از دستور undo ترسیمات جدید از بین میرود . حال اگر بخواهیم فقط شی پاک شده بازگردانی شود ، میتوان میانبر OOPS را در خط فرمان تایپ و اجرا کنیم . با این دستور فقط اخرین شی پاک شده بازگردانی می شود .

 

دستور time

با استفاده از این دستور میتوان مدت زمانی که بر روی یک فایل ترسیمی کار شده است را مشاهده کرد . برای این منظور در خط فرمان دستور time را تایپ و اجرا میکنیم .

چرا گاهی هاشورها در اتوکد نمایش داده نمی شوند ؟

نمایش یا عدم نمایش هاشورها را متغیر سیستمی FILLMODE مشخص میسازد . اگر مقدار ۰ را به این متغیر نسبت دهیم هاشورها نمایش داده نمی شوند و با نسبت دادن مقدار ۱ به این متغیر هاشورها نمایش داده می شوند .

 

لیسپ چیست ؟

لیسپ یکی از زبانهای برنامه نویسی است که در سال ۱۹۸۵ توسط جان مک کارتی ابداع شد و از جمله ساده ترین زبانهای برنامه نویسی از نظر یادگیری می باشد . این زبان جهت تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی در نظر گرفته شده و به دلیل قواعد ساده حجم آن بسیار کم است . اتوکد یکی از نرم افزارهایی است که از برنامه های ساخته شده در لیسپ پشتیبانی میکند که این موضوع به کدیست ها بسیار کمک میکند .

 

ماکرو چیست ؟

ماکروها فایل‌هایی هستند که با زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک ساخته میشوند و مانند لیسپ ها میتوانند در اموری که اتوکد قادر به انجام آنها نیست ما را پشتیبانی کنند .

 

تنظیم سریع تعداد ارقام اعشار اندازه گیری زاویه در اتوکد

با استفاده از میانبر auprec میتوان تعداد ارقام اعشاری اندازه گیری زاویه را تنظیم نمود .

برای این منظور بعد از اجرای دستور ، تعداد ارقام اعشار اندازه گیری زاویه را میتوان بین ۰ تا ۸ با تایپ عدد مربوطه تنظیم نمود .

 

چرا گاهی هنگام ذخیره کردن یا باز کردن یک ترسیم ، پنجره های مربوطه نمایش داده نمی شوند و باید از طریق خط فرمان مسیر انها را وارد نمود ؟

ممکن است برای شما هم پیش امده باشد که وقتی قصد داریم یک ترسیم را ذخیره کنیم یا اینکه یک فایل را باز کنیم پنجره مربوط به ان باز نمیشود و در خط فرمان نام و مسیر فایل را از کاربر میخواد که باید انرا تایپ نمود . که این حالت برای کاربران ناخوشایند بوده و اکثر کاربران مایل به بازکردن یا ذخیره سازی فایل های خود از طریق پنجره مربوط به ان می باشند .

بخوانید  انالیر سطح در سیویل تری دی (فصل 2 قسمت 1)

برای تنظیم و تغییر این حالت ، میانبر filedia را در خط فرمان تایپ کرده و اینتر کنید . در خط فرمان از کاربر سوال پرسیده میشود که مقدار متغیر مذکور را وراد نمایید .

این دستور یکی از متغیر های سیستمی اتوکد می باشد که با اجرای ان میتوان مقادیر ۰ و ۱ را برای ان در نظر گرفت . با در نظر گرفتن مقدار ۰ برای این متغیر حالت ذخیره سازی توسط تایپ کردن در خط فرمان فعال میشود و با در نظر گرفتن مقدار ۱ برای ان ، حالت نمایش پنجره های مربوط به ان فعال میشود .

بنابراین برای رفع مشکل عدم نمایش پنجره اتوکد برای باز یا ذخیره نمودن فایل ها از مقدار ۱ استفاده کنید .

 

چرا گاهی دستور join در اتوکد روی خطوط تاثیر نمی گذارد و نمیتوان دو خط را یکپارچه کرد؟!

شاید با این موضوع مواجه شده باشید که قصد یکپارچه کردن دو خط را دارید اما با دستورهای join و peedit این کار انجام نمی شود .

این مشکل ممکن است علت های مختلفی داشته باشد . به عنوان مثال یکی از ان خطوط بلوک باشد . که در اثر بی توجهی کاربر به وجود می اید . اما عمده ترین علت این موضوع متفاوت بودن ارتفاع ان دو خط در نقطه تماس است .

اگر روی یک خط با ماهیت لاین کلیک کنید و به پروپرتیز با میان بر pr بروید متوجه می شود که در قسمت جئومتری دو پرارمتر با عنواین startz و endz وجود دارد . که به ترتیب ارتفاع نقطه شروع و نقطه پایان را نشان می دهد . حال اگر بر روی یک polyline کلیک کنید و پنجره پروپرتیز را به نمایش دراورید متوجه می شوید یک پارامتر بنام الویشن ارتفاع کل خط را نمایش میدهد . علت اینکه گاهی دو خط یا دو پلی لاین یا یک خط و یک پلی لاین یکپارچه نمی شوند همین موضوع است که دارای ارتفاع های مختلفی هستند .

بنابراین قبل از اینکه بخواهیم انها را یکپارچه کنیم در صورتی که ارتفاع انها قابل اهمیت نباشد باید ارتفاع انها را تغییر داده و هم ارتفاع کنیم .

 

چرا گاهی تنها میتوان یک شیء را در اتوکد انتخاب کرد ؟

یک متغیر با نام Pickadd وجود دارد که با نسبت دادن عدد ۰ به ان با هر کلیک موس تنها میتوان یک شیء را انتخاب کرد و اگر عدد ۱ را به ان نسبت دهیم این حالت غیر فعال می شود .

 

چرا گاهی عمل zoom به ارامی و گاهی به تندی صورت میگیرد ؟

با دستور zoomfactor میتوان تنظیم نمود که با هر بار حرکت دادن موس رو به جلو چه میزان زوم انجام شود .

میتوان به این متغیر اعداد ۳ تا ۱۰۰ را نسبت داد . عدد ۱۰۰ مشخص میکند با هر بار حرکت دادن غلطک موس رو به جلو اشیا دو برابر زوم شوند . و اگر این عدد به ۳ نزدیک شود زوم با کندی صورت میگیرد .

 

چرا گاهی متن ها پس از جا به جایی در اتوکد نمایش داده نمی شوند ؟

ممکن است با این موضوع مواجه شده باشید که یک متن را پس از جا به جایی دیگر مشاهده نکنید . یا اینکه یک متن را تایپ کنید اما نوشته ان را نتوانید مشاهده کنید .

بخوانید  انتقال جداول از سیویل تری دی به اکسل + ویدیو

این مشکل به دلیل تنظیم نبودن متغیر سیستمی qtext است . این متغیر در صورت on بودن امکان مشاهده متن ها را به کاربر نمیدهد و تنها می توان کادر متن را مشاهده کرد و در صورت off بودن این مشکل رفع میشود .

 

چرا گاهی هنگام استفاده از دستور array پنجره ان نمایش داده نمیشود ؟

در نسخه های قبل از ۲۰۰۸ از اتوکد هنگامی میانبر ar را در خط فرمان تایپ و اجرا می کردیم ، پنجره array به نمایش در میامد و میتوانستیم تنظیمات خود را انجام دهیم . اما در نسخه های بعد از ۲۰۰۸ با تایپ ای دستور ، پنجره مربوطه به نمایش در نمی اید و تنظیمات را باید در خط فرمان انجام داد .

برای نمایش این پنجره باید از دستور arrayclassic استفاده نمود .

البته با ایتفاده از دستورaliasedit که در فصل چهارم تشریح شد میتوان یک میانبر دلخواه و کوتاه تر برای این دستور در نظر گرفت .

 

چرا گاهی نمیتوان بلوک ها را با مقیاس مختلف در جهت X و  Y درج نمود ؟

اگر هنگام ساخت بلوک در کادر Behavior گزینه scale uniformly را تیک بزنیم نمیتوانیم بعد از ساخت بلوک هنگام درج کردن ، مقیاس های مختلف را وارد نمود و معمولا تنظیم مقیاس در جهت y غیر فعال خواهد شد . بنابراین به خاطر داشته باشید هنگام ساخت بلوک تیک این گزینه را بردارید .

چگونه میتوان تنظیم نمود که هنگام پرینت ، تمام اشیا بدون ضخامت ترسیم شوند ؟

در پنجره پرینت و در کادر سمت راست با برداشتن تیک گزینه plot object lineweights تنظیم می کنیم که تمامی اشیا بدون ضخامت چاپ شوند .

و اگر این گزینه تیک دار شود هر شی با ضخامت خاص خود در پرینت چاپ می شود .

 

چرا گاهی اوقات در اتوکد نمیتوان یک لایه را حذف نمود ؟

ممکن است شما هم هنگام حذف یک لایه با استفاده از پنجره لایه ها ، با این پیغام روبرو شوید :

the selected layer was not deleted

که به چهار دلیل امکان حذف لایه را به کاربر نمیدهد . این دلایل عبارتند از :

ممکن است این لایه لایه صفر باشد .

ممکن است این لایه لایه جاری باشد .

ممکن است این لایه شامل شیء یا اشیاءی باشد .

ممکن است این لایه متعلق و وابسته به x-ref ها باشد .

در هر کدام از حالت های بالا ، اتوکد امکان حذف این لایه را به کاربر نخواهد داد . بهترین روش برای حذف یک لایه استفاده از میانبر laydel می باشد . پس از اجرای این دستور پیغامی مانند :

select object on layer to delete or name :

در خط فرمان نمایش داده می شود .

پس از مشاهده این پیام میتوان با کلیک موس روی یکی از اشیا لایه مورد نظر ، ان لایه را حذف نمود . و نیز می توان با تایپ حرف N در خط فرمان و اینتر کردن ، لیستی از تمام لایه های موجود در ترسیم به نمایش درآورد . سپس لایه مورد نظر را انتخاب و با اوکی کردن حذف نمود .

 

نکات را با دوستانتان به اشتراک بزارید.

به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 12 =