پروفیل آفست در سیویل تری دی (فصل 4 قسمت 2)

پروفیل آفست در سیویل تری دی (فصل 4 قسمت 2)

در این درس دو مطلب توضیح داده خواهد شد یکی در مورد پروفیل آفست در سیویل تری دی و دیگری در مورد پروفیل های شکسته .

ابتدا به تعریف هر دو به پردازیم .
پروفیل آفست در طراحی و ترسیم پروژه‌ها و در مرحله مطالعات و یا حتی در مرحله اجرا گاه نیاز است تا طرفین اکس مسیر را نیز از نظر ارتفاعی بررسی کنیم . پروفیلهای از سطح زمین طبیعی که با فاصله از آکس مسیر قرار گرفتن را پروفیل آفست یا پروفیل فاصله گرفته شده می نامند .

پروفیل های شکسته در سیویل تری دی

پروفیل شکسته بدین صورت می باشند که چنانچه تغییرات ارتفاعی در نمای پروفیل زیاد باشد می‌توانیم برای قرار گیری آن در یک ارتفاع کاغذ مشخص برای چاپ ، پروفیل ها را بشکنیم .

بخوانید  برچسب عملیات خاکی در سیویل تری دی (فصل 2 قسمت 7)

بدین معنی که قسمتی از نمای پروفیل که ارتفاع آن بسیار زیاد است را بشکنیم و برای آن یک سطح تراز پایین تر قرار دهیم . تا بتوانیم ارتفاع نمای پروفیل طولی را کاهش دهیم . این تکنیک برای چاپ نقش بسیار موثر است یکی از کاربردهایی که پروفیلهای افست می توانند داشته باشند برای بررسی وضعیت ارتفاعی لاین‌های بیرونی طرح ،شانه راه و یا کانیو ها یا همان دیج های کنار راه می باشد .

پروفیلهای افست را میتوانیم در هر فاصله به سمت چپ یا راست و به هر تعداد دلخواه ترسیم کنیم .

برای آنکه پروفیل ها با هم تداخل نداشته باشند می‌توانیم برای هر کدام یک اسم مشخص نسبت به سمت چپ و راست و یک رنگ متفاوت انتخاب کنیم . بنابراین پروفیلهای آفست همانند پروفیل های طولی سطح زمین طبیعی و یا خط پروژه می باشند با این تفاوت که نسبت به آکس مسیر یک فاصله مشخص دارند

بخوانید  برچسب نمای پروفیل (فصل 4 قسمت 13)

 


لینک های دانلود


به این مطلب امتیاز بدید :
3/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است