0

همه چیز در رابطه با پرواز کراس

همه چیز در رابطه با پرواز کراس

پرواز کراس چیست؟

پرواز کراس عبارت است از مجموعه باندهایی که عمود بر جهت باندهای  بلوک اصلی پرواز طراحی میشوند.

پرواز کراس

چه زمانی در فتوگرامتری با پهپاد به پرواز کراس نیاز دارم؟

فتوگرامتری با پهپاد بر پایه توانایی استخراج نقاط گرهی یا همان tie point ها است. امروزه مرحله استخراج نقاط گرهی بصورت اتوماتیک و در بین تصاویر دارای پوشش مشترک توسط الگریتم های ارائه شده در نرم افزارهای این عرصه ارائه میشود که البته این ابر نقطه اولیه قابل ویرایش است. پس در نظر داشته باشیم که طراحی باند کراس یعنی بالا بردن احتمال استخراج نقاط گرهی توسط الگریتم های مورد استفاده و افزایش استحکام هندسی مدل نهایی.

با توجه به این مسئله در دو حالت احساس نیاز به طراحی پرواز کراس بیشتر حس میشود:

  1. مناطق با بافت متراکم عوارض زمینی: اگر هدف نهایی ما تهیه نقشه با دقت موردنظر از منطقه باشد و در این حالت(وجود بافت متراکم) باند کراس طراحی نشود در ارتوفتوی نهایی معمولا مشکل اعوجاجات تشدید شده و در بعضی از قسمت هایی که منطقه بافت متراکم تری دارد حتی ممکن است ارتوفتو به خوبی تشکیل نشود و عملا بدون کاربرد شود.
  2. با هدف تولید یک مدل سه بعدی مناسب (نه تولید ارتوفتو): در بسیاری از پروژه ها هدف تهیه مدل سه بعدی منطقه است(تهیه مدل سه بعدی آثار باستانی) در این حالت اگر پرواز کراس انجام نگیرد مدل سه بعدی به واسطه مناطق پنهان احتمالی موجود دچار مشکل شده و ممکن است در بعضی از قسمت رضایت بخش نباشد.
بخوانید  ماژول PPK چیست و چگونه عمل می کند

نکته مهم: البته اگر هدف تولید مدل سه بعدی باشد در نحوه تصویر برداری نیز باید دقت شود و گاها بسته به شرایط منطقه ممکن است یک پرواز به شکلی طراحی شود که توجیه دوربین نسبت به زمین کاملا قائم نباشد تا به خوبی تصاویر زوایای پنهان عوارض را نیز پوشش دهند.(این پارامتر در طراحی پرواز قابل تنظیم است)

آیا همیشه پرواز کراس توضیه میشود؟

تا اینجا همه چیز گویای مزیت ها و فواید پرواز کراس بود اما در نظر بگیرید طراحی باند کراس یعنی تقریبا دو برابر تصویر بیشتر و نیاز به قدرت پردازشی بیشتر سیستم، و بالا رفتن زمان پردازش ها آن هم با نرخ تصاعدی…

بخوانید  دریافت اطلاعات از ایستگاه های سینوپتیک | دریافت اطلاعات اماری

پس نتیجه میگیریم که طراحی باند کراس در مواقع غیر ضروری اکیدا ممنوع!!

فرضا در هنگام تصویربرداری از یک منطقه روستایی یا تولید نقشه توپوگرافی یک منطقه با شیب های معقول به هیچ وجه نیازی به پرواز کراس نیست.

 

یک از اصلی ترین اصول مهندسی نقشه برداری به کارگیری ابزار مناسب و روند صحیح پردازش اطلاعات برای رسیدن به هدف در محدوده دقت مورد نیاز و با کمترین هزینه  ممکن است. با دانستن موارد بیان شده قادر خواهیم بود که موارد لزوم استفاده از پرواز کراس را به خوبی شناسایی کنیم و از هدر دادن زمان و هزینه اضافی جلوگیری کنیم.

نویسنده: علی عبدالهی

نویسنده: علی


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

دیدگاه کاربران
  • شایان شیرافکن 29 مهر 1398

    بسیار زیبا و علمی بود . خدا قوت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =