اطلاعیه: انتقال تمامی مطالب وب سایت آبادراه به وب سایت همیار نقشه بردار (به مرور تمامی مطالب شخصی سازی میشود)

نقشه یو تی ام (UTM) چیست؟ و چه کاربردی دارد

نقشه یو تی ام (UTM) چیست؟ و چه کاربردی دارد

نقشه یو تی ام به نوعی سیستم مختصات جهانی گفته می شود که بر اساس آن موقعیت یک ملک و ملک های مجاور آن در مقیاس بزرگ و با مختصات کاملاً دقیق به دست می آید.  نقشه یو تی ام یک ملک در زمان خرید و فروش آن مانع از بروز اختلافات ملکی و همچنین ادعاهای بی اساس بر سر یک ملک خواهد شد. با مطالعه این مقاله به طور جزئی تر با ویژگی ها، مزایا و موارد کاربرد نقشه UTM آشنا خواهید شد.

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه UTM مخفف عبارت «Universal Transverse Mercator» و به معنای سامانه مختصات جهانی مرکاتور معکوس می باشد. به عبارت دیگر نقشه یو تی ام به یک سیستم تصویر بر روی سیستم مختصاتی کارتزین دو بعدی گفته می شود که برای تعیین موقعیت جغرافیایی یک نقطه بر روی کره زمین مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک سیستم یو تی ام هر نقطه بر روی کره زمین مختصات اختصاصی خاص خود را دارد و به هیچ عنوان نمی توان نقطه دیگری را با همان مختصات شناسایی کرد

برای اطمینان از صحت اطلاعاتی که با استفاده از نقشه یو تی ام به دست می آید، توصیه می کنیم که قبل از انجام هر اقدامی در ابتدا با یک مهندس نقشه بردار با تجربه و کارآزموده مشورت کنید و حتماً به سراغ مهندسانی بروید که پروانه نظام مهندسی داشته باشند.

بخوانید  روش تکرار در نقشه برداری (زاویه یابی)

نقشه یو تی ام چیست؟

روش های تهیه نقشه UTM

به طور کلی نقشه UTM با توجه به درخواست متقاضیان به 2 صورت به آنها ارائه می شود که عبارت اند از :

1.در روش اول وضع موجود ملک بدون استفاده از GPS دقیق و به کمک دوربین نقشه برداری، برداشته و سپس ملک مورد نظر بر روی نقشه های پایه مانند نقشه های با مقیاس  1:2000 جانمایی می شود.

2.در روش دوم برداشت وضع موجود ملک با استفاده از دستگاه GPS دو فرکانسه یا چند فرکانسه دقیق صورت می گیرد که هدف از این کار استخراج کردن ابعاد، مختصات گوشه ها و مساحت ملک می باشد. در این روش نیز مانند روش قبل امکان جانمایی تصویر هندسی ملک بر روی نقشه های پایه امکان پذیر می باشد.

برای اینکه بتوانید نقشه یو تی ام را در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه و به اداره ثبت اسناد و املاک کشور ارائه دهید، مجدداً تاکید می کنیم که ترسیم و ممهور این نقشه ها به به کارشناسان و مهندسانی واگذار نمایید که دارای پروانه نظام مهندسی هستند و یا اینکه در سمت کارشناس رسمی دادگستری فعالیت می کنند.

 

کاربرد نقشه یو تی ام

نقشه UTM به مالکین این امکان را می دهد تا بتوانند موقعیت و مختصات ملک خود را به طور کاملاً دقیق مشخص کرده و بر اساس آن سند مالکیت دریافت کنند. از آنجایی که مشخصات و اطلاعات به دست آمده به کمک نقشه UTM مبنای تعیین مساحت ملک مورد نظر در سند مالکیت قرار می گیرد، دقت و کیفیت اطلاعات برداشت شده در نقشه UTM اهمیت بسیار زیادی دارد.

بخوانید  نقشه تک خطی چیست و استفاده از آن چه لزومی دارد

 

تهیه نقشه UTM چه مزایایی دارد؟

تهیه نقشه UTM از جهات گوناگونی حائز اهمیت می باشد که برخی از آنها عبارت اند از:

·قرارگیری پلاک در محل مورد نظر خود: با تهیه نقشه UTM به هیچ عنوان نمی تواند ملک خاصی را برای 2 فرد مجزا به ثبت رساند و علاوه بر این مانع از اشتباه گرفتن ملک شما با هر ملک دیگری در هر جای کره زمین می شود.

·تعیین مساحت دقیق: نقشه UTM با مشخص کردن مساحت و مختصات دقیق گوشه های ملک، مانع از متضرر شدن فروشنده و یا خریدار می شود و باعث می شود که هر طرف از مساحت دقیق ملک مورد نظر اطمینان داشته باشند.

·جلوگیری از تجاوز و تعارض در ملک: نقشه UTM با تعیین دقیق حدود و خط مرزی ملک مانع از هر گونه تعارض عمدی و یا غیر عمدی به ملک مورد نظر خواهد شد.

·کاهش اختلافات ملکی: تعیین دقیق محل درست ملک و مشخص شدن حدود و خط مرزی آن علاوه بر جلوگیری از تجاوز و تعرض در ملک، از بروز اختلافات ملکی نیز جلوگیری خواهد کرد.


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − هفت =