اطلاعیه: انتقال تمامی مطالب وب سایت آبادراه به وب سایت همیار نقشه بردار (به مرور تمامی مطالب شخصی سازی میشود)

پروفیل طولی چیست ؟

پروفیل طولی چیست

 

بعد از تکمیل پلان هندسی میتوان از بعد دیگری به مسیر نگاه کرده که بعد پروفیل طولی می باشد .

در پروفیل طولی نمایی از مسیر که از کنار دیده می‌شود و تغییرات ارتفاعی را نشان می دهد مورد توجه قرار می‌گیرد
در بحث پروفیل طولی ابتدا وضعیت خط زمین که نشان دهنده تغییرات ارتفاعی زمین طبیعی منطقه در طول مسیر است نمایش داده شده و سپس با رعایت ضوابط فنی و به کمک عملیات خاکی که خود شامل خاکریزی و خاکبرداری می باشد خط پروژه ترسیم می گردد .

پروژه تغییرات ارتفاعی سطح جاده را از موقعیت دید کنار جاده و در طول آن نشان می‌دهد همانگونه که در پلان مسیر شکستگی ها یعنی محل برخورد هر امتداد مستقیم باید با قوس مرتفع می‌شد ، در پروفیل طولی نیز هرگاه در امتداد مستقیم با دو شیوه متفاوت یکدیگر را قطع کرده و یک شکستگی ایجاد نمایند برای رفع شکستگی باید از قوس استفاده نمود تا در اینجا نیز به وجود آمدن تغییرات در میزان ارتفاع سطح جاده تدریجی باشد .

بخوانید  خطوط منحنی میزان چیست ؟ | منحنی میزان

پروفیل طولی

به قوسهای ایجاد شده در پروفیل طولی قوس قائم یا خم گفته می شود .
در واقع نیمرخ سراسری را میتوان برشی از ابتدا تا انتهای مسیر فرض نمود که در آن نسبت طول راه به بلندی مسیر نشان داده میشود . پروفیل طولی را می‌توان مهمترین نقشه راه پنداشت . خط پروژه شیب طولی مسیری که می خواهیم بسازیم را نشان میدهد .
اگر پروژه بالاتر از خط زمین باشد خاکریز و اگر خط پروژه پایین تر از خط زمین قرار گیرد خاکبرداری یا به اصطلاح ترانشه خواهیم داشت .

در گام های نخستین مسیریابی نقشه پروفیل طولی را به گونه ای ساده رسم می نماییم جدول زیر آن دو یا سه ردیف خواهد داشت ولی در گام های پایانی طراحی پروفیل طولی و جدول زیر آن باید کامل باشد پروفیل طولی دارای دو مقیاس طول ها و بلندی ها است اندازه مقیاس ها همانند مقیاس نقشه پلان و اندازه مقیاس بلندی ها ده برابر مقیاس ها می باشد البته میتواند در شرایطی خاص مقیاس بلندی ها دارای ضریبی غیر از ده برابر نیز باشد .

بخوانید  برچسب های پروفیل طولی (فصل 4 قسمت 12)

 

 


به این مطلب امتیاز بدید :
انتقال نقاط idx به سیویل تری دی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =