اطلاعیه: انتقال تمامی مطالب وب سایت آبادراه به وب سایت همیار نقشه بردار (به مرور تمامی مطالب شخصی سازی میشود)

نحوه ژئورفرنس کردن یک عکس در Civil 3d با استفاده از دستور adersheet

استفاده از دستور adersheet در سیویل تری دی

برای ژئو رفرنس کردن یک عکس در Civil 3d میتوانید از روش زیر استفاده کنید.

ﺗﻮﺟﻪ ﻧﻤﺎﻳﻴﺪ ﻛﻪ ﻧﻘﺎط ﻛﻨﺘﺮل را ﺣﺘﻤﺎ ﻗﺒﻞ از ﻧﻤﺎﻳﻴﺪ ﺑﺮ روی ﻋﻜﺲ ﻣﺸﺨﺺ نمایید. منظور موقعیت بصری نقاط است، مثلا اینکه یکی از نقاط کنترل زمینی میتواند گوشه ای از یک ساختمان یا یک گوشه زمین که کاملا مشخص است باشد. اﻳﻦ ﻛﺎر را ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﻳﻚ ﻧﺮم اﻓﺰار وﻳﺮاﻳﺶ ﻋﻜﺲ مانند فوتوشاپ انجام بدبد، همانند شکل زیر که دارای ۵ نقطه کنترل است.

نحوه ژئو رفرنس کردن یک عکس در Civil 3d

 

نحوه ژئورفرنس کردن یک عکس در Civil 3d

برای شروع کار، ابتدا لازم است عکس را به ترسیم وارد نمایید. برای این کار دستور im را تایپ کنید. در پنجره ی باز شده، در قسمت خالی صفحه راست کلیک نمایید و گزینه ی Image Attach را بزنید.

نحوه ژئو رفرنس کردن یک عکس در Civil 3d با استفاده از دستور adersheet

عکس را از آدرس مورد نظر انتخاب نموده و بر روی Open کلیک کنید. پنجره ی زیر گشوده می شود. در این پنجره فقط کافی است که در قسمت Point Insertion مختصات تقریب عکس مرکز عکس را وارد نمایید. این مختصات می تواند یکی از نقاط کنترل و نقطه ای نزدیک به آن باشد. تیک دیگر گزینه ها را بردارید و بر روی OK کلیک کنید.

استفاده از دستور adersheet در سیویل تری دی

در مرحله ی دوم لازم است که نقاط کنترل وارد ترسیم شوند. این نقاط را می توانید به صورت عوارض ۳D Civil و یا به صورت نقاط عادی اتوکدی وارد ترسیم نمایید.

نحوه ژئو رفرنس کردن یک عکس در Civil 3d با استفاده از دستور adersheet

دستور adersheet در سیویل تری دی

حال دستور adersheet را در خط فرمان وارد نمایید. در جواب به خط فرمان، نقطه ی اول واقع بر عکس (۱ Point Base ) را انتخاب نموده و سپس اقدام به انتخاب نظیر همان نقطه ی کنترل(۱ Point Reference ) در ترسیم نمایید. این کار را برای هر تعداد نقاط کنترل موجود تکرار کنید. توجه نمایید که هر چه نقاط کنترل بیشتری داشته باشید شکل به صورت دقیقتری در موقعیت خود قرار می گیرد.

دستور adersheet در سیویل تری دی 

پس از اتمام نقاط، کلید اینتر را فشار داده و در جواب خط فرمان، دستور S( انتخاب عارضه) را وارد کنید. حال عکس را انتخاب نموده و بر روی کلید اینتر فشار دهید. شکل از دستورات دوران، انتقال و مقیاس استفاده می کند تا به بهترین صورت، نقاط مورد نظر بر هم منطبق شوند. نتیجه به صورت زیر خواهد بود:

دستور adersheet در سیویل تری دی 

برای کار خود چند نقطه ی چک نیز در نظر بگیرید؛ به این معنی که یک یا چند نقطه از نقاط کنترل را وارد پردازش انتخاب، در دستور adersheet نکنید و پس از اتمام عملیات انتخاب نقاط، موقعیت نقاط واقع در عکس را با نقاط واقع در ترسیم (نقاط کنترل وارد شده به ترسیم) چک کنید. با این کار می توان اطمینان حاصل نمود که دقت انجام عملیات فوق در چه حدی است و اینکه آیا تعداد نقاط انتخاب شده کافی بوده است یا خیر. توجه کنید که دستور adersheet هیچ اعوجاجی (distortion) در شکل ایجاد نمی کند. برای ایجاد تصحیحات اعوجاجی در شکل باید از نرم افزارهایی استفاده نمایید که توانایی انجام تغییرات بر روی عکس های رستری دارند. بهترین گزینه برای این کار استفاده از ArcGIS است.


به این مطلب امتیاز بدید :
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + چهار =