اطلاعاتی جامع و کاربردی درباره سامانه شمیم

اطلاعاتی جامع و کاربردی درباره سامانه شمیم

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به راه اندازی سامانه شمیم پرداخت تا آن را در حوزه های مختلف بتواند مورد استفاده قرار دهد. این سامانه حدود املاک کشور را به طور دقیق مشخص می کند و در معماری آن سه بخش را خواهیم داد که شامل کاربران، مرکز ارائه سرویس و پشتیبانی و همچنین ایستگاه های مرجع GNSS می باشد. در این مقاله نیز به بررسی اطلاعاتی درباره سامانه شمیم و اهداف راه اندازی آن خواهیم پرداخت تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

سامانه شمیم

در سال 1395بود که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای اینکه به هدف هایی که قانون جامع حدنگار در رابطه با ماده ۹ و ۱۰ دارد، دست پیدا کند، شبکه مدیریت یکپارچه مالکیت ها را ایجاد نمود که به آن سامانه شمیم می گویند. ایستگاه های مرجع دائمی در کشور به صورت شبکه ای در این سامانه وجود دارند که مختصات آنها معلوم است و موقعیت آنی تحت شبکه را مشخص خواهد کرد. سامانه فوق در نقشه برداری UTM نقش اساسی دارد.

سامانه شمیم

کاربرد سامانه شمیم

این سامانه کاربردهای زیادی دارد که از جمله آنها به مطالعات تکتونیک و زلزله، نقشه برداری راه، ناوبری دقیق سیستم های حمل و نقل و امداد، مدیریت بحران، هواشناسی، نقشه برداری سد، نقشه برداری پل، فرونشست، مطالعه لایه های یونوسفر و تروپوسفر و پروژه‌ هایی که تحقیقاتی هستند و سطح ملی دارند، اشاره کرد. این سامانه در کل کشور صد و چهل و چهار ایستگاه دارد و نصب آنها به گونه ای است که از یکدیگر به اندازه شصت تا صد و نود کیلومتر فاصله دارند.

میزان دقت سامانه

موقعیت گیرنده های  GNSS در حالتی که از سامانه شمیم تصحیحاتی دریافت نمی کند و‌ با توجه به اینکه چه شرایطی از نظر محیطی وجود دارد، دقتی متغیر از ۳ تا سی متر دارد. برای کارهای دقیق از نظر نقشه برداری مثل کاداستر این دقت کافی نیست و برای کارهای ناوبری می توان این دقت را به کار برد. در صورتی که تصحیحات این سامانه دریافت شود، برای مشخص کردن موقعیت‌های آنی دقت ۱ تا بیست سانتی متر را خواهید داشت که این دقت برای بسیاری از کارها مثل نقشه برداری دقت بسیار ایده آلی محسوب می شود. نکته مهمی در رابطه با مشخص کردن موقعیت آنی وجود دارد و آن این مورد است که وقتی که گیرنده Rover دارد، به فاصله اش از نزدیکترین ایستگاه مرجع مرتبط است.

بخوانید  دیکشنری کلمات مخفف در سیویل تری دی

دقت سامانه شمیم 10 mm+1 ppm می باشد، طوری که 10mm دقت ثابت آن است و 1ppm دقت متغیر آن می باشد. وقتی می گوییم دقت ثابت، یعنی حداکثر وقتی که سامانه در شرایط ایده آل می تواند داشته باشد ده میلی لیتر خواهد بود و در رابطه با دقت متغیر نیز منظور این است که با توجه به هر ۱ کیلومتر فاصله ای که Rover از ایستگاه مرجع نزدیک به خود دارد، یک میلی متر کاهش را در دقت تعیین موقعیت خواهید داشت. اگر بازه یک سیگما باشد، قابلیت اطمینان دقت شصت و هفت درصد خواهد بود اما در حالت دقت دو سیگما این قابلیت نود و پنج درصد می باشد.

بخش ارائه سرویس و پشتیبانی در سامانه

در بخش ارائه سرویس و پشتیبانی، سرور مرکزی را خواهیم داشت که داده های مشاهداتی از جانب ایستگاه ها را دریافت می کند و‌ مورد پردازش قرار می دهد و برای اینکه موقعیت  آنی دقیق را مشخص کند، تصحیحاتی را به گیرنده های Rover که به سامانه متصل هستند، ارسال می کند. ابن بخش سرور مرکزی و همچنین ایستگاه های مرکزی را پشتیبانی می کند تا مشکلات احتمالی را برطرف نماید. این مشکلات شامل برطرف کردن ایرادات سخت افزاری و نرم افزاری خواهد بود که رخ دادن ایراد در گیرنده های مرجع GNSS را نیز شامل می شود. هم چنین زمانی که ارتباط ایستگاه با سرور مرکزی قطع می شود یا برای رساندن تصحیحات به کاربران اختلال ایجاد می شود، این بخش وارد عمل می شود.

سامانه شمیم

بخش کاربران در سامانه

سه گروه کاربر وجود دارند که سامانه شمیم به آنها ارائه خدمات می کند. گروه اول خود کارمندانی هستند که در سازمان اداره ثبت اسناد و املاک کشور مشغول فعالیت هستند که از طرف سازمان همان استانی که محل فعالیتشان می باشد، معرفی نامه دریافت و ارائه می کنند تا حساب کاربری اخذ کنند. افراد برون سازمانی گروه دوم را تشکیل می دهند که سازمان اداره اسناد و املاک استان، اسامی این افراد را به اداره کل کاداستر ارسال می کند. کلیه افرادی که فعالیتشان در زمینه نقشه برداری است گروه سوم را تشکیل می دهند. فعالیت در حوزه کاداستر تنها برای گروه اول و دوم امکان پذیر است و  سرور مرکزی داده هایی که حساب کاربری این افراد ارسال کرده است را ذخیره می کند، طوری که می توان به اعتبارسنجی آنها پرداخت. این امکان وجود دارد که گروه سوم در فعالیت های نقشه برداری، خدمات تعیین موقعیت آنی سامانه را به صورت رایگان استفاده کنند.

بخوانید  روسازی در راه

 

تراکم‌ ایستگاه های مرجع در سامانه

یک شبکه GNSS برای اینکه شرایط ایده آلی داشته باشد، باید تراکم ایستگاه های آن کیفیت کافی را داشته باشد.  فاصله مناسبی که بک شبکه می تواند داشته باشد، هفتاد کیلومتر است. کاربر Rover در بدترین شرایط فاصله ای که از یک ایستگاه خواهد داشت، سی و پنج کیلومتر می باشد. اگر شبکه چنین شرایطی داشته باشد، دقتی بهتر از ده سانتی متر را در هر نقطه می توان داشت. سامانه شمیم سبب شده است تحول بزرگی در مشخص کردن موقعیت نقشه برداری املاک کشور رخ دهد. فاصله ای که ایستگاه های سامانه شمیم از هم دارند، همانطور که قبلاً گفته شد شصت تا صد و نود کیلومتر است و میانگین فاصله این ایستگاه ها، صد و بیست و پنج کیلومتر است که سبب می شود بخشی زیادی از زمین های کشاورزی و شهرهای کشور پوشش داده نشوند و دقتی که برای نقشه برداری کاستر مطلوب است (یعنی از ده سانتی متر بهتر) ایجاد نشود.به این مطلب امتیاز بدید :

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است