هر آنچه که باید درباره تفکیک آپارتمان بدانید

هر آنچه که باید درباره تفکیک آپارتمان بدانید

تفکیک آپارتمان یکی از موضوعاتی است که امروزه با گسترش شهرنشینی و توسعه شهرها از اهمیت زیادی برخوردار است. برای اینکه هرگونه معاملات ملکی اعم از خرید یا فروش یا رهن و اجاره صورت پذیرد، یکی از فاکتورهای تعیین کننده قطعا مساحت دقیق ملک است، که در هنگام صدور سند تک برگی با تهیه نقشه یو تی ام از وضع موجود ملک به همراه مساحت های بخش های مختلف آپارتمان الزامی خواهد بود. در زمان تفکیک آپارتمان در صورتی که ملک مذبور دارای سندهای مشاعی باشد، بعد از آن که تفکیک صورت گرفت تمام سندهای قبلی باطل گردیده و برای هر واحد مسکونی توسط اداره ثبت اسناد، سند مجزا صادر می شود. با ما تا پایان همراه شوید تا هر آنچه که باید درباره تفکیک آپارتمان بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 تفکیک آپارتمان

تفکیک آپارتمان چیست؟

در شهرها برای اینکه تراکم را کنترل نمایند، آپارتمان سازی انجام می شود. به صورت طبیعی در آپارتمان ها جمعیت بیشتری قرار می گیرد که همین موضوع باعث افزایش تعداد واحدهای آپارتمان به نسبت منازل ویلایی می شود. تفکیک آپارتمان به صورت دقیق محدوده واحدهای آپارتمان، میزان عرصه و اعیان اعم از پارکینگ، انباری، تراس و… تعیین می شود.
عرصه به زمینی که در آن بنا ساخته شده است دلالت دارد و اعیان به بنایی که در داخل عرصه ساخته شده است گفته می شود. در واقع تفکیک آپارتمان با این هدف صورت می گیرد تا میزان متراژ کل آپارتمان از محدوده های مشاعی و مفروزات به صورت دقیق تعیین شود. پروژه تفکیک آپارتمان باید توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری که علاوه بر داشتن پروانه فعالیت، باید از گواهینامه تفکیک آپارتمانی نیز برخوردار باشد، انجام شود.
با توجه به توضیحات فوق، هر آپارتمان از دو قسمت عرصه و اعیان تشکیل شده است به همین خاطر اگر ملک مذبور دارای سند مالکیت یا سند مشاعی با مالکیت دو یا چند نفر باشد، برای اینکه مالکیت هر واحد آپارتمانی به صورت دقیق معین و مشخص باشد. عملیات تفکیک آپارتمان انجام می شود تا برای هر واحد آپارتمانی سند مجزا صادر شود و توسط سازمان ثبت اسناد به مالکین تحویل داده می شود.

شرایط مورد نیاز برای تفکیک آپارتمان

برای اینکه تفکیک آپارتمان صورت پذیرد باید ملک مذبور زیر رهن، توقیف و بازداشت قرار نداشته باشد. همچنین اگر عرصه مشاعی است باید از تقسیم نامه رسمی برخوردار باشد. یکی دیگر از شرایط انجام تفکیک، مشخص بودن مفروزات و مشاعات ساختمان از قبل تعیین شده باشد.
در صورتی که یک آپارتمان تخریب شده و نوسازی گردد باید مراحل تفکیک آپارتمان از اول بعد از دریافت پایان کار انجام شود که در بند 30 دستورالعمل های تفکیک آپارتمان این مورد را به صورت کامل توضیح داده است.
بعد از ساخت و ساز در عرصه باید مشخصات و حدود ملک با سند مالکیت تطبیق داده شود و در صورت وجود هرگونه تعارض و تجاوز به همسایگان یا بالعکس، باید اصلاحات لازم روی ملک صورت پذیرد و قبل از دستورالعمل سازمان ثبت اسناد، رضایت طرفین اختلاف گرفته شود و بر اساس صورت مجلس تفکیکی جدید، در صورت وجود هر نوع سند مالکیت یا تقسیم نامه اولیه از اعتبار ساقط می شود و بر اساس تفکیک، سند مجزا برای هر یک صادر خواهد گردید.

بخوانید  دانلود نمونه نقشه ایمنی راه با علائم کامل

تفکیک آپارتمان چیست

مدارک مورد نیاز برای تفکیک آپارتمان

برای دریافت تفکیک نیاز به یکسری مدارک خواهد بود که در ادامه آنها را به صورت فهرست وار بیان خواهیم کرد که عبارتند از:

 • مراجعه حضوری متقاضی یا متقاضیان به دفتر اسناد رسمی
 • دریافت فرم درخواست و تکمیل آن توسط متفاضیان
 • ارائه مدارک هویتی مالک یا مالکین (شناسنامه و کارت ملی به همراه دو برگ کپی از هر کدام)
 • ارائه تقسیم نامه رسمی و مشخص کردن محدوده و متراژ انباری و پارکینگ
 • ارائه نقشه تفکیکی
 • استعلام تفکیک از اداره ثبت اسناد
 • عدم قرار داشتن پلاک ثبتی یا سند در بازداشت و رهن
 • ارائه تصدیق پایان کار

مراحل مورد نیاز برای تفکیک آپارتمان

برای اینکه سند تفکیکی جدید صادر شود نیاز است که صورت مجلس تفکیکی توسط متقاضیان تنظیم شود که برای این کار با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری که ملک در آن واقع گردیده است، درخواست تفکیک پلاک به شهرداری تحویل داده می شود و شهرداری بعد از اینکه مدارک لازم را از متقاضی یا متقاضیان دریافت می نماید. مشخصات لازم برای تهیه نقشه مصوب را به همراه صورت مجلس که شامل CD عرصه به اداره ثبت اسناد ارسال می نماید و با ارائه مدارک فوق درخواست تعیین کارشناس نقشه برداری به سازمان نظام مهندسی توسط اداره ثبت اسناد صورت می پذیرد. سازمان نظام مهندسی بر اساس روند اداری، یک مهندس را برای انجام پروژه تعیین می نماید و با هماهنگی کارشناس و نماینده ثبت بازدید از ملک مذبور صورت می گیرد.

در هنگام بازدید از ملک به عنوان یک کارشناس نقشه برداری باید به دو نکته توجه خاص داشت: اول اینکه بررسی جنبه حقوقی و دوم جنبه فنی نقشه برداری را در دستور کار قرار داد. در نکته اول باید وضع موجود ملک با حدود مندرج در سند تطبیق داده شود و از نظر حد فواصل و تعرض و… ملک مذبور مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود هرگونه مشکل باید اصلاحات لازم انجام شود. اما نکته دوم که مربوط به مسائل فنی و نقشه برداری است که با بررسی وضع موجود با مساحت عرصه و اعیان، قوانین ثبتی موجود به همراه دستورالعمل ها و ضوابط تفکیک آپارتمان را مد نظر داشت.

بعد از اینکه موارد فوق انجام شد کارشناس نقشه برداری بر اساس داده های برداشت شده اقدام به تهیه نقشه و صورت مجلس تفکیکی می نماید و گزارش مکتوب خود را به همراه مهر و امضا تایید کرده و به سازمان نظام مهندسی تحویل می دهد، سازمان نظام مهندسی گزارش را به همراه نقشه های تهیه شده با زدن برچسب هولوگرام و دیگر مدارک موجود (CD عرصه و پایان کار) تحویل اداره ثبت اسناد می دهد. در نهایت اداره ثبت اسناد با بررسی دقیق نقشه های تفکیکی و مدارکی که ضمیمه پرونده شده است اقدام به صدور سند تک برگی برای هر واحد آپارتمان می نماید.

مراحل تفکیک آپارتمان

مزایای تفکیک آپارتمان قبل از دریافت پایان کار

 1. معین شدن مساحت واحدهای آپارتمانی به صورت دقیق و کاملا مجزا
 2. بر طرف شدن مشکلات ناشی از اختلافات ملکی بین مالک و همسایگان
 3. برطرف شدن اختلاف مساحت مندرج در نقشه تفکیکی و پایان کار در اثر نقشه برداری
 4. انجام معاملات ایمن برای خرید و فروشنده به دلیل مشخص بودن مساحت دقیق واحدها
 5. جلوگیری از کلاهبرداری افراد سودجو
 6. به دلیل مشخص بودن مساحت دقیق هر واحد، مالک با دانش کافی اقدام به فروش واحد خواهد کرد.
 7. در صورت ساخت و ساز مشارکتی هیچ اختلافی بین مالک زمین و سازنده وجود نخواهد آمد.
 8. زمان دریافت پایان کار و سند تک برگ کاهش می یابد.
بخوانید  آیین نامه طراحی هندسی ایران (فصل 3 قسمت 14)

ضوابط تفکیک آپارتمان

برای اینکه مشکلات و نا هماهنگی های اجرایی برطرف شود یکسری ضوابط قرار داده شده است تا مسئولین و مدیران استان ها نظارت دقیقی بر این ضوابط و دستورالعمل ها داشته باشند، ضوابط تفکیک آپارتمان عبارتند از:

 1. برای ثبت درخواست تفکیک باید توسط اسناد رسمی انجام شود و لازمه ای پذیرش، داشتن گواهی تصدیق پایان کار است که باید توسط اپراتور واحد ثبتی مورد بررسی قرار گیرد.
 2. مسئول واحد ثبتی باید از بین کارمندان مجرب انتخاب گردد تا با رعایت اصول و نوبت دهی منظم بعد از ثبت آن در دفتر، تاریخ بازدید را به متقاضی اعلام نماید.
 3. باید ضوابط و مدارک لازم برای انجام تفکیک آپارتمان با بیان شیوا و ساده در تابلوی اعلانات سازمان نصب گردد تا متقاضیان به راحتی آن را درک نمایند و نوبت دهی نیز بر اساس زمان مراجعه متقاضی تعیین گردد.
 4. مسئول دفتر باید یک روز مانده به تاریخ تعیین شده، پرونده های روز بعد را از بایگانی دریافت نماید تا بر اساس حجم و تعداد نوبت داده شده درخواست های واصله را به مسئول اداره ارجاع دهد، سپس تقشه بردار و نماینده مشخص گردیده و در دفتر نام و نام خانوادگی نماینده و نقشه بردار ثبت شود.
 5. مسئول دفتر باید برای تعیین وقت با توجه به حجم کار و تعداد واحدهای تجاری، مسکونی و اداری اقدام نماید و تعداد پرونده ای که در یک روز کاری قابلیت انجام دارند را در نظر بگیرد.
 6. بعد از اینکه نقشه بردار و نماینده از محل ملک بازدید محلی انجام دادند و با تطبیق پایان کار و پلاک ثبتی با وضع موجود مشکلی مشاهده نشد، باید کار نقشه برداری در همان روز صورت پذیرد. در شرایطی که حجم کار برای یک روز بیشتر باشد و نقشه بردار نیاز به زمان بیشتری داشته باشند در قالب یک گزارش به مسئول واحد ثبتی اعلام می نمایند و مسئول ثبت در صورت صلاح دید می تواند مدت زمان بیشتر را تایید نماید و اجازه انجام در روزهای بعد را صادر نماید.
 7. هیچ کدام از افراد نقشه بردار و نماینده ثبت اجازه ندارند پرونده را قبل از اینکه کار تفکیک به پایان رسد بدون ذکر دلیل بایگانی نمایند. در صورت نیاز، باید ادله و گزارش کامل کار را به صورت مکتوب به مسئول واحد ثبتی اعلام دارند. در صورت بایگانی شدن پرونده بدون ذکر دلیل، عواقب حقوقی را برای مسئول مذبور در پی خواهد داشت.
 8. کارشناسان نقشه برداری باید در زمان انجام امور نقشه برداری با تمام دقت پروژه را انجام دهند، مخصوصا در زمان محاسبه باید بدون اشتباه مساحت ها را اندازه گیری نمایند تا هیچگونه حقی از مالک یا مالکین تضییع نشود. مسئولین واحد ثبتی در صورت مشاهده هرگونه تخلف ، باید متخلف یا متخلفان را معرفی و گزارش نماید، در غیر این صورت شخص وی، مسئول آن شناخته خواهد شد.


به این مطلب امتیاز بدید :
5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است